‘Can’ına can oldu

Baba Murat Öztürk, oğluna böbreğini verdi. 19 yaşındaki Yaşar Can Öztürk, ‘En güzel doğum günü hediyemdi’ diyor.

SYBEL BAHÇETEPE
19 Ağustos 2018 Pazar, 21:12

Yüksek tansiyondan şüphelenip doktora giden ve böbrek yetmezliği yaşadığı ortaya çıkan 19 yaşındaki Yaşar Can Öztürk, doğum gününden 1 hafta önce babası Murat Öztürk’ten nakledilen böbrekle hayata tutundu. Öztürk, “Hayatımın en güzel doğum günü hediyesini aldım” diyor. Babası Murat Öztürk de oğluna “Böbreğime iyi bak” diye takılıyor.

Tansiyonunu önemsemedi

İzmir Kemalpaşa’da ailesi ile yaşayan Yaşar Can Öztürk, iki ay önce baş ağrısı şikâyetiyle doktora gitti. Yapılan ilk tetkiklerde herhangi bir sorunu bulunmayan Öztürk’ün tansiyonunda yükseklik tespit edildi. Yaşı genç olduğu için tansiyondaki yüksekliği önemsemeyen Can, çalıştığı fabrikadaki işine devam etti. 1 ay önce fenalaşarak kusmaya başlayan Can, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde tansiyonun çok yüksek olduğu belirlenince ek tetkikler ve tahliller yapıldı. Yapılan ilk incelemelerin ardından tansiyon yüksekliğinin böbrek yetmezliğinden kaynaklandığı belirlendi. Doktorların Yaşar Can’ın acilen böbrek nakli olması gerektiğini söylemesi üzerine Öztürk  Ailesi böbrek için arayışlara başladı.

Öztürk ailesi, Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölümü’nden Doç. Dr. Sabri Tekin ve Nefroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Temiz ile temasa geçti. Bu arada Can, hayata tutunmak için 4 kez diyalize girdi. Hastanede yapılan ilk tetkiklerin ardından Can’ın babası Murat Öztürk’ün böbreğinin uygun olduğu belirlendi. Doç. Dr. Sabri Tekin ve ekibinin gerçekleştirdiği nakil ameliyatıyla Yaşar Can Öztürk’e babasından alının böbrek başarıyla nakledildi.

Böbrek kardeşi olduk

Oğlunun rahatsızlığını çalıştığı işyerinde öğrendiğini söyleyen 39 yaşındaki Murat Öztürk, “Oğluma böbreğimle tekrar can verebildiğim için çok mutluyum. Oğlumla beni görenler kardeşin mi diye takılıyordu. Yaptıkları şaka az da olsa gerçek oldu. Oğlumla artık böbrek kardeşiyiz” diyor.

Nakil hayati önem taşıyor

Doç. Dr. Sabri Tekin ve Nefroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Temiz şu bilgileri paylaştı: “Kronik böbrek yetmezliği özellikle çocuklarda ve büyüme çağındaki gençlerde çok ciddi fiziksel, sosyal, psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Özellikle böbrek yetmezliği olan çocuk okul çağında ise bunun yaratacağı olumsuz etkiler çok daha fazla hissedilebiliyor. Diyaliz tedavisinin yol açtığı sosyal kısıtlamalar ve beraberinde getirdiği ağır fiziksel yorgunluklar bu hastaların okul hayatlarında da ciddi aksamalara yol açabiliyor. Böbrek nakli özellikle bu hasta grubunda çok daha hayati önem taşıyor. Yaşar Can’ın bulunduğu yaş grubu göz önünde bulundurulduğunda babasından yapılan nakille yaşanabilecek bütün olumsuzluklara çözüm bulunmuş oldu.”