Kapat
A+ A-

Aile Hekimleri: Tükendik!

Türkiye Geneli’nde görev yapan Aile Hekimleri Ankara’da buluştu ve 'tükendik' dedi. Aile hekimleri sağlıkta Şiddet Yasası’nın acil olarak Meclis’e gelmesini istedi.
Yayınlanma tarihi: 03 Eylül 2018 Pazartesi, 10:24
[Haber görseli]Türkiye genelinde toplam 24 bin Aile Hekimi görev yapıyor. Aile Hekimleri adına, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, bir basın açıklaması yaparak 'Tükendik' dedi.
 
Sağlıkta Şiddete ve Hak Kayıplarına Son 
 
AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan, “Sağlıkta meslektaşlarımıza özellikle de Aile Hekimlerimize şiddet her geçen gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri Sağlıkta Şiddet Yasası’nın halen Meclisimizden çıkmamış olması. Bugün görevi başındaki bir hekime her türlü şiddeti uygulayan birisi ifadesini verdikten sonra serbest kalıyor. Caydırıcı nitelikteki Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce Sağlık Bakanlığımızca Meclise sunulması gerekiyor.” dedi.
 
Halk Yanlış Biliyor
 
Vatandaşların Aile Hekimliği’nin yetkilerini yanlış bildiğini bu nedenle de hekime tepki gösterdiğini vurgulayan Dr. Şenol Atakan, toplumun bilinçlenmesinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.
 
“Halkımız Aile Hekimlerinin yetki ve sorumluklarını maalesef yanlış ve eksik biliyor. Hekimlerin yetkileri dışındaki olur olmaz birçok talebi karşılamaları isteniyor, ve bu talepler karşılanamayınca da istenmeyen olaylar yaşanıyor. Bu durum da gün geçtikçe artıyor. Burada yetkililerimize de büyük görev düşüyor. Toplumumuzu doğru bilgilendirici çalışmaların yapılması gerekiyor ve bazı yetkililerce Hekimi hedef gösteren “yapmak zorunlar, yapmazlarsa şikayet edin” gibi hekim ve hastayı karşı karşıya getiren söylemleri asla kullanmamaları gerekiyor” dedi.
 
Hak Kayıpları Artıyor
 
Aile Hekimlerinin hak kayıpları konusuna da değinen Federasyon Başkanı Dr. Şenol Atakan, 
 
“Ülkemizde hekim başına düşen hasta sayısı ortalama hali hazırda 3 bin 300 kişi üzerine ulaşmış durumda. Bu rakam İstanbul’da 4 binleri aşmış durumda. Bu rakamlar ile sağlıklı bir hizmeti vermek mümkün değil, zira bunun dünyada da bir örneği yok. Hekim başına düşen kişi sayısının, Avrupa Aile Hekimleri Birliği UEMO verilerinde de ifade edildiği gibi 1500 - 2 bin düzeylerine gelmesi lazım. Şuan hekim başına düşen hasta sayısını azaltmak için Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen bir çalışma var. Ancak burada çok ciddi bir hak kaybı da söz konusu. Aile Hekimlerinin aylık ücretleri mevvut hali ile hesaplanırken kişi sayısı da baz alınıyor. Bize verilen bir söz vardı. Hekimler üzerindeki bu ciddi yük azaltılırken ücretlerinde azaltma yapılmayacağı, sözü verilmişti. Gün geçtikçe artan bu hak kayıplarına biran önce son verilmesi ve hekimlerimize sahip çıkılmasını istiyoruz.” dedi.
 
[Haber görseli]
Cumhuriyet İMECESİ