Kapat
A+ A-

Hekimler AKP'nin kanun teklifine karşı ‘Hak Nöbeti’nde

AKP'nin Meclis'e sunduğu Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne tepki gösteren hekimler, yurt genelinde nöbet eylemleri gerçekleştirdi.
Yayınlanma tarihi: 2 Kasım 2018 Cuma, 22:41

[Haber görseli]
Fotoğraf: Kurtuluş Arı

AKP'nin Meclis'e sunduğu Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne tepki gösteren hekimler, doktor Fikret Hacıosman’ın öldürülmesinin birinci ayında, yurt genelinde nöbet eylemleri gerçekleştirdi.

“Hekimler kandırmaca değil, haklarını istiyor” sloganıyla, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Muğla, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır'da meydanlarda toplanan hekimler iş ve can güvencesi, çalışma hakkı ve yaşam hakkı taleplerini yineledi.

[Haber görseli]

Fotoğraf: Kurtuluş Arı

İTO EYLEMİNE KAYMAKAMLIK ENGELİ

İstanbul Tabip Odası'nın (İTO), Kadıköy İskele Meydanı’nda yapmayı planladığı nöbet, Kadıköy Kaymakamlığı tarafından, eylemin “telafisi güç olayların meydana gelebileceği” gerekçesiyle yasaklandı.

İTO yasağa rağmen bugün akşam saatlerinde, İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Alanı doldururan hekimler, “iş güvencesi, can güvencesi, çalışma hakkı, yaşam hakkı” sloganları atarken, grup adına konuşma yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doktor Ali Çerkezoğlu, çıkarılmak istenilen kanuna ilişkin; hekimlerin diplomalarına ve mesleklerine el koyacak yasa maddesini içeren bir teklifle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Çerkezoğlu, böyle bir yasanın bugüne dek hiç bir ülkede yapılmadığını ifade ederek,“AKP'nin Sağlık çalışanlarıyla ilgili sunduğu yasa teklifi, çalışma hakkını ve özgürlüğünü yok edecek niteliktedir. Böyle bir uygulama sadece Nazi döneminde yaşanmıştır. Bir aydır mücadele ediyoruz. Sağlıkta şiddet istemediğimizi haykırıyoruz. Taleplerimiz hiçbir şekilde karşılamıyor. 140 bin hekimle birlikte sağlık hakkına, mesleğimize, diplomamıza sahip çıkacağız” dedi.

'YASA TEKLİFİ SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEKTEN TAMAMIYLA UZAKTIR'

Ankara Kuğulu Park’ta buluşan sağlık çalışanları, “Hekimler kandırmaca değil, haklarını istiyor” dedi. Yapılan açıklamalarda, “Kamuoyuna her ne kadar Sağlıkta Şiddet Yasası olarak sunulmaya çalışılsa da bu teklifte yer alan düzenlemenin TTB’nin yıllardır ısrarla önerdiği şiddet yasası teklifi ile ilgisi yoktur ve bu haliyle sağlıkta şiddeti önlemekten tamamıyla uzaktır” ifadelerine vurgu yapıldı.

'OYALAMAYA, GÖZ BOYAMAYA GELMEYECEK KADAR CİDDİ BİR SORUN'

Adıyaman Demokrasi Parkında gerçekleştirilen basın açıklamasına doktorlar, vatandaşlara sağlıkta şiddet ile ilgili broşür dağıttı. Adıyaman Tabip Odası Başkanı Mehmet Necip Gürlevik tarafından yapılan basın açıklamasıyla yasa teklifine tepki gösterildi.

Gürlevik, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bin bir emekle kazanılmış hekimlik mesleğinin icrasına değil, sağlıkta şiddeti durduracak somut maddeler içeren yasalar çıkarmaya davet ediyoruz. Her ne kadar kamuoyuna sağlıkta şiddet yasası olarak sunulmaya çalışsada iktidar milletvekillerince torba yasa olarak TBMM'ye sunulmuş olan teklifin 24. maddesinde yer alan düzenlemenin Türk Tabipler Birliği'nin ısrarla önerdiğim sağlıkta şiddet yasası teklifi ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu haliyle sağlıkta şiddeti önlemeye ilişkin hiçbir yeni düzenleme ve caydırıcılık getirmemektedir. 2 Ekim 2018 günü meslektaşımız Dr. Fikret Hacıosman cinayetinde de gösterdiği gibi sağlıkta şiddet oyalamaya, kandırmacaya, göz boyamaya gelmeyecek kadar büyük bir ciddi bir sorundur. Bu nedenle öncelikle mevcut taslağa sağlıkta şiddet için caydırıcı olacak önerilerimizin bir an önce eklenmesini istiyoruz” dedi.

[Haber görseli]

'SESİMİZİ HER YERE DUYURMAYA KARARLIYIZ'

Gürlevik basın açıklamasında, yasada yer almasını istedikleri maddeleri sıralayarak, “Böyle bir anlayış kabul edilemez. Bu yöntem sürdürülemez. Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu'nda görüşülmekte olan taslak geri çekilmeli, yerine hekimlerin ve toplumun taleplerine uygun hukuku esas alan yasa maddeleri içeren yeni bir teklif getirilmelidir. Hukukun geçerli olduğu bir ülkede uygulanması imkansız mevcut yasa teklifinin yasalaşmasını engellemek için bütün hekimleri sağlık çalışanları yaşama ve çalışma hakkına sahip olan tüm yurttaşlar olarak var gücümüzle karşı durmaya, sesimizi her yere duyurmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet İMECESİ