Kapat
A+ A-

Cildiniz için gereken sizsiniz

PRP yönteminde, kişinin kendi kanı ayrıştırılarak elde edilen trombositler ciltteki sorunlu bölgelere enjekte ediliyor ve istenilmeyen kötü görüntü gideriliyor.
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2013 Çarşamba, 16:15

[Haber görseli]Teknolojik yöntemler, daha güzel görünmek ya da hastalıkların olumsuz izlerini vücutlarından silmek isteyenlerin yüzünü güldürüyor. Bunlardan biri de PRP yöntemi. Bu yöntemde kişinin kendi kanı ayrıştırılarak elde edilen trombositler sorunlu bölgelere enjekte ediliyor ve istenmeyen görüntü geride kalıyor.

Platelet Rich Plazma, yani PRP tedavisiyle kırışıklıklarda, sivilce izlerinde, güneş lekelerinde ve saç dökülmesini durdurmada olumlu sonuçlar alındığını belirten Estetik Ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr Erol Kışlaoğlu PRP’nin trombositten zengin plazma anlamına geldiğini söyledi.

Kışlaoğlu, “Trombosit önemli protein ürünleri ve bağ dokusu faktörleri içerir. Yaralanmış bir bölgeye enjekte edildiğinde, hızla iyileşme sürecini başlatarak doku yenilenmesini uyardıkları görülmüştür. Bu tedavi sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilcelerle izlerinin giderilmesi, cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesi sağlanabiliyor” dedi.

Nasıl uygulanıyor ?
Kişinin kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan, bazı ayraçlar sayesinde ayrıştırılıyor. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombositten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor.

İşlemin yaklaşık 30 dakika sürdüğünü ve sonrasında hastanın evine gittiğini söyleyen Prof. Kışlaoğlu, yöntemle ilgili sık sorulan soruları yanıtladı:

Hangi bölgelere uygulanıyor?
Sorunlu olan herhangi bir bölgeye uygulanabiliyor. Genel olarak yüze, boyuna, dekolteye, el ve ayak üstü gibi alanlara uygulanıyor. Kullanılan ayraçlara bağlı olarak, plazmajel adını verdiğimiz yoğun kıvamlı, dolgu maddesi gibi kullanılabilecek bir yapı da elde edilebiliyor.

İlk etkiler ne zaman ortaya çıkıyor?
Uygulamadan yaklaşık üç-dört hafta sonra ilk etkileri fark edilmeye başlanıyor.

Yan etkileri var mı?
Enjekte edilen karışım, hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için alerji riski yok. Sadece işlem sırasında kızarıklık meydana gelebiliyor ve bu da birkaç saat sonra tamamen geçiyor.

Tedavi ne kadar zamanda tamamlanıyor?
Kişinin ihtiyacına göre ayda bir kez olmak üzere üç-dört seansta tamamlanıyor. 6 ile 12 ay sonra tekrarlanması gerekiyor.

Nelere dikkat edilmeli?
Bu tedavide kullanılan uygulama kitleri farklılık taşır. Bunların hastanın önünde açılıp hazırlanması önemlidir. Hastadan kan alıp, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmek PRP tedavisi değildir. PRP’nin en önemli katkısı, enjekte edildiği bölgede kanlanmayı artırması ve yara iyileşmesi süreçlerini uyarmasıdır. Bu sayede spor hekimliğinde, yumuşak doku yaralanmalarında, kas kopmalarında, kırıklarda, hasarın beklenen doğal süreçlerden daha erken giderilme şansı bulunuyor. Yakın gelecekte bu süreçlerin bugün düşünemeyeceğimiz kadar erken olabilmesi öngörülüyor.

Cumhuriyet İMECESİ