Kapat
A+ A-

Sağlık çalışanlarının maaşı 30 yıl sonra iyileşecek!

Bakan Müezzinoğlu “30 yıl sonra maaşlar iyileşecek, bugün 2012 lira olan emekli maaşı, 2040’ta 3980 lira olacak.” dedi.
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe, 15:20

[Haber görseli]Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktorların emekli olunca maaşlarının çok düştüğü eleştirilerine yanıt verdi: “30 yıl sonra maaşlar iyileşecek, bugün 2012 lira olan emekli maaşı, 2040’ta 3980 lira olacak.” CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise bakanın bu yanıtını, “Sağlık Bakanı’ndan Çalışanlara Müjde” başlığıyla duyurdu.

Öğüt, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2014 yılı bütçesi görüşülürken, sağlık personelinin çalışırken aldığı maaşın, emeklilikte çok düştüğüne dikkat çekti. 40 yıllık bir uzman doktorun, performansla birlikte eline geçen ücretin 7 bin lira iken; emeklilikte bunun 1700 liraya düştüğü şikayetini anlatan Öğüt, bakana “Bu maaşları ne zaman iyileştireceksiniz” diye sordu.

Öğüt, bu sorusu üzerine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun, “Biz popülist davranamayız. Mali disipline uymak zorundayız. Ayrıca şuanda emekli bir doktor 2012 lira emekli maaşı alıyor. Ama 2010 yılında mesleğe başlayan bir doktor, 2040 yılında 3980 lira emekli maaşı alacak. Yani maaşlar 30 yıl sonra iyileşecek” yanıtını verdiğini söyledi. Öğüt, “Bakanın bu yanıtı karşısında herkes hayrete düştü; acaba yanlış mı anladık, diye birkaç kez daha sordular ve aynı yanıtı aldılar. Ben bir de Ak Parti Milletvekili Agah Kafkas’ın yanına gittim, o da aynısını duymuş” dedi.

LİSEYİ BİTİREN, HEMŞİRE, EBE, TEKNİKER OLAMAYACAK!

Bakan Müezzinoğlu, sağlık meslek liselerine giden öğrencilerle ilgili bir soru üzerine, 2014 yılından itibaren sağlık meslek liselerine alınacak öğrencilerin doğrudan hemşire, ebe, sağlık teknikeri olamayacaklarını açıkladı. Bu kişilerin ancak üniversiteyi bitirdikten sonra hemşire, ebe, sağlık teknikeri olabileceklerini belirten Müezzinoğlu şöyle konuştu:

“2007'de 5 yıllık süreyle sağlık meslek liseleri açılmasıyla ilgili düzenleme yapılmış, bu liselerden mezun olanlara hemşirelik hakkı tanınmış. İstediğimiz rakama ulaşamayınca ikinci 5 yıllık uzatma gelmiş. Bu uzatmanın 2. yılındayız. Bu yaz olağanüstü bir patlama yaşandı. 22 bin olan talep bu yıl 70 bine çıktı, anormal bir patlama oldu. Bu yıl kaydını yapanlar hariç 2014 yılından itibaren sağlık meslek liselerine kaydolacakların hemşire olarak mezun olmalarını doğru bulmuyoruz. 5 yıl böyle devam ederse karşımıza 50 bin fazla gelecek. 2014'den itibaren sağlık meslek liselerine alacağımız öğrenciler hemşire, ebe, sağlık teknikeri olamayacak, lisans yaptıkları zaman ancak hemşire, ebe, tekniker olabilecek. Bununla ilgili tasarıyı komisyonda ele aldıktan sonra Genel Kurul'a getirmeyi düşünüyoruz."

Cumhuriyet İMECESİ