Kalpte önemli 6 yaz kriteri

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı, hazır gıdalar, sigara, stres derken kalp hastalarının sayısı son yıllarda hızla artıyor.

06 Ağustos 2019 Salı, 20:01

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı, hazır gıdalar, sigara, stres derken kalp hastalarının sayısı son yıllarda hızla artıyor. Buna bir de aşırı sıcaklar eklendiğinde, tehlike daha da büyüyor. Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Alper Özkan, kalp hastalarına 6 yaz önerisini şöyle sıralıyor.

- Günde 2-2.5 litre su için
Aşırı sıcaklarda sıvı kaybına karşı en az 8-10 bardak yani yaklaşık 2-2.5 litre su için. Vücut susuz kaldığında damarlar büzüşerek, böbreklerimiz de sıvı tutarak tansiyonu dengelemeye çalışıyor. Sıcaklarda tansiyon ilacı kullanan hastalarda tansiyon değerlerinde aşırı iniş ve çıkışlar yaşanıyor. Bu nedenle gün içerisine yayarak düzenli su içilmesi önemli.

- İlacınızın dozu için doktora başvurun
Aşırı sıcak ve nem vücut metabolizmasını etkilediği için ilaçların etkinliklerinde de farklılıklara yol açabiliyor. Bu tür ilaçlarınızı mutlaka doktor kontrolünde kullanın; ilaçlarınızın dozunu da doktor nezaretinde yeniden ayarlanmasına özen gösterin.

- Bu saatlere dikkat edin
Öğle saatlerinde yakıcı güneş ve aşırı sıcaklar kalp hastaları için büyük risk oluşturuyor. Bu nedenle özellikle 10.00-16.00 arası kapalı ve serin ortamlarda bulunun; mümkünse bu saatlerde dışarı çıkmayın.

- Sağlıklı ve dengeli beslenin
Sıcak havalarda, sindirimi kolay olan gıdalar tüketilmeli ki dolaşımdaki kanın çoğu sindirim için kullanılmasın. Zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindirimi nispeten daha kolay oluyor. Pişirme usulü olarak da haşlama, buğulama ve ızgara yöntemlerini tercih edin.

- Hareketsiz kalmayın
Kalp sağlığının korunmasında düzenli egzersiz yapılması son derece önemli fakat sıcak havalarda ciddi sıvı kayıplarına yol açacak ağır egzersizlerden kaçının.

- Sigaradan kaçının
Sigara 4 mevsim zararlı! Yaz aylarında ise artan nem ve sıvı kayıpları nedeni ile hem kalp ve dolaşım hem de solunum sistemi üzerine ciddi olumsuzluklara yol açıyor. Sıvı kayıpları ile birlikte koyulaşan ve akışkanlığı azalan kan sigaranın da etkisi ile pıhtılaşıyor. Bilimsel çalışmalar yaz aylarında sıcakların da etkisi ile kalp krizi riskinin arttığını, sigaranın da bu riski bir kat daha artırdığını gösteriyor.