İcradan ‘satılık doktor’ ilanı tepki çekti

Cizre İcra Dairesi Müdürlüğü’nün ‘Tıbbi cihaz ve medikal ürünler icradan satılıktır (toplu satış)’ başlığıyla yayımladığı ilanda bir özel hastanenin hekim kadrosu icradan satışa çıkardı. Söz konusu durum hekimler arasında tepkilere neden oldu. İlanı ‘utanç verici’ olarak değerlendiren İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, “İlanda satışa çıkarılan hekimlik kadroları...Bu sağlığın metalaştığının bir göstergesi” derken; oda genel sekreteri Dr. Osman Öztürk de “Hekimliğe yüzde 18 KDV ile açık arttırmayla satılığa çıkarmak, sağlık reformunun geldiği noktayı gösteriyor. Hekim kadrosunun satışı nedir, neden yapılır bu çok ayıp ve hekimlik açısından aşağılıyıcı bir muamele. İlanın tamamında hekimler ‘mal’ olarak değerlendiriliyor. Bunun sorumlusu 17 yıldır bu ülkede sağlığı bu hale getirenler” diye konuştu.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:58

[Haber görseli]Şırnak Cizre’de 968 bin 310 TL değerindeki Özel Botan Sağlık Hizmetleri Bas. Yay. Gıd. İnş. Pet. San. Ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde bulunan ve iflas eden Özel Boton Hospital Hastanesi, 22 uzman hekim kadrosu ile yarı fiyatından icradan satışa çıkarıldı. Cizre İcra Dairesi Müdürlüğü tarafından “Tıbbi cihaz ve medikal ürünler icradan satılıktır (toplu satış)” başlığıyla yayımlandığı ilanda “Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup” ifadesine yer verdi.

‘SAĞLIĞIN METALAŞTIĞININ BİR GÖSTERGESİ’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, ilana tepki göstererek “İlanda satışa çıkarılan hekimlik kadroları. Tabip kimliğinin bu şekilde kadro satışı ile belirlenmesi gelinen nokta açısından üzücü” diye değerlendirdi. Zaman zaman pazarlık usulü ile hekim kadrolarının satışa çıkarıldığını anımsatan Saip “Özel hastanelerin SGK ile anlaşmalı hekim kadrolarını Sağlık Bakanlığı belirliyor.

Örneğin, 'özel hastanende 2 dahiliye uzmanlık kadrosu olabilir' diyor. Böyle olunca elinde kadrosu olmayan bir özel hastane diğerinden satın alabiliyor. Özel hastane kadroları belli bir plan-programla belirlenmesi gerekirken satışlarla yapılıyor. Ne yazık ki icra durumlarında ilanla hekim kadrolarının satıldığı bir dönemdeyiz. Bu sağlığın metalaştığının da bir göstergesi” dedi.

‘UTANÇ VERİCİ’

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk ise “Hekimliğe yüzde 18 KDV ile açık arttırmayla satılığa çıkarmak, sağlık reformunun geldiği yeri gösteriyor. Hekim kadrosunun satışı nedir, neden yapılır bu çok ayıp ve hekimlik açısından aşağılıyıcı bir muamele. İlanın tamamına baktığımızda hekimliğin ‘mal’ olarak değerlendirildiği de görülüyor.

Bu hekimler olarak, tabip odası olarak kabul edeceğimiz bir şey değil. Bunun sorumlusu 17 yıldır bu ülkede sağlığı bu hale getirenler. Utanç verici” değerlendirmesini yaptı. Özel hastanelerde zaman zaman kadro satışlarının gündeme geldiğini kaydeden Öztürk, özetle şunları dile getirdi:

“Balık baştan kokar, işin kendisi çarpık. Şöyle ki özel hastane, diğer bütün özel işletmeler gibi ticari işletmeler. Ama sağlıkta garip çarpıklık var. Özel hastanenin kadro açma iznini Sağlık Bakanlığı veriyor. Bu sistemin bir kez kendisi çarpık, özel sektöre devlet neden kadro versin? Tekstil fabrikası verdiğinde kurduğunda kaç makinacı, kaç ortacı çalıştıracağına devlet karışmıyor. Özel hastaneler bugün SGK’nin ve Sağlık Bakanlığ’nın taşeron hastanelerine dönmüş durumda. Para da oradan geliyor, kadroya da onlar karar veriyor, ‘müşteriyi!’ de bakanlık gönderiyor.

Şimdi özel hastaneler SGK’den para aldığı için kuralı da bakanlık ‘ben koyarım’ diyor. Senin kaç kişi çalıştıracağına ben karar verrim diyor. Ayrıca özel hastanelerin önü bu kadar açılınca bakanlık bu kez kamuda hekim sıkıntısı çektiği için sınırlama koyma yoluna gitti. Bunlar özelleştirmenin sonucu oldu. Herhangi bir sektörde de bunun örneği yok. Toprak sahibi köyü satıyor, köylü ile birlikte satıyor bu durum ona benziyor. Hekimlik açısından bu kabul edilemez”

‘HEKİMLİĞE DEĞER BİÇİLEMEZ’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Gönül Erden de özetle şunları dile getirdi; “Hem sağlığın, hem de sağlık emekçisinin metalaştırıldığının bir göstergesidir. İlana çıkarılan hastanedeki kadro satışı aslında direk kişiler değil kadronun satılığa çıkarılması. Örneğin 4 çocuk uzmanı kadrosu varsa, satış yapılırken o kadronun da başka hastaneye satılması demek. Ama bu yapılanın doğru olduğu anlamına gelmez.

İşlem kadro satışı da olsa sağlık alanına ciddi bir müdahaledir. Tıbbi cihaz, medikal gibi taşınırlılığı olan malzemeleri elbette ki satışa çıkarabilirsin ancak hekimlik kadrosu bir mal değil, hekimliğe değer biçilemez” dedi.

[Haber görseli][Haber görseli][Haber görseli]

A+ A-