Hastalar şoka girdi, kan bankasına kilit vuruldu

Kan verilen iki hasta toksik şoka girince, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Bankası’nın kapısına kilit vuruldu.
Yayınlanma tarihi: 6 Eylül 2016 Salı, 12:23

[Haber görseli]

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ‘bakterili kan’ krizi yaşandı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. İbrahim İkizceli’nin verdiği bilgiye göre, önce kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde, bir hafta sonra da bir başka klinikteki hastada toksik şok tablosu ortaya çıktı. Her iki hastanın da kan nakli olduğu anlaşılınca tedbiren, günde yaklaşık 200 ünite kan veren hastanaye ait Kan Bankası’nın tüm faaliyetleri (kan alımı-verimi) durduruldu.

AMELİYATLAR AKSAMADI
Acil kana ihtiyaç duyabilecek hastaların hayati ihtiyaçları için Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’tan destek istediklerini belirten Başhekim Prof. Dr. İkizceli, “Kızılay derhal yeni bir kan merkezi kurdu. Acil ameliyatlar için buradan kan temin ettik. Ameliyatlarımız aksamadı” dedi.

Toksik şoka giren iki hastanın yoğun bakımda tedavileri sonrası taburcu edildiğini de belirten Prof. Dr. İkizceli, “Bu nedenle kaybettiğimiz hastamız olmadı. Kan alınır veya uyum testi sırasında bakteri bulaştığını düşünüyoruz. Sağlık İl Müdürlüğü’nden de gelip incelemelerini istedik” bilgisini verdi.
Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre Sağlık İl Müdürlüğü onay verirse, banka tamamen dezenfekte edildikten sonra tekrar açılacak.

HASTANE ENFEKSİYONU DEĞİL
Başhekim Prof. Dr. İbrahim İkizceli, şu bilgileri verdi: “Tespit ettiğimiz bakteriler hastane enfeksiyonu değil. Öyle olsaydı tedavi çok zorlaşırdı. Tüm antibiyotiklere yanıt veren, vücudumuzda da bulunan bakteriler tespit ettik.”

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mesude Erşan