CHP'de kurultay yarışı: İşte imzalarda son durum

"Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegelerin 500 imzayı aştığı iddia ediliyor. Genel Merkez ise bu sayının 120 civarında olduğu görüşünde. Parti içinde "değişim" isteyen Yaşar Tüzün, Gaye Usluer, Erdal Aksünger, Necati Yılmaz gibi isimlere İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile Barış Yarkadaş katılırken, dün de İlhan Cihaner ile Selin Sayek Böke olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. İnce'nin sağ kolu CHP Bilecik Milletvekili Tüzün, imza sayısındaki son durumu bugünkü basın toplantısında açıklayacak.

18 Temmuz 2018 Çarşamba, 12:23

"Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegelerin 466 imzaya ulaştığı belirtilirken, değişim talebinde bulunanlara her gün yeni isimler ekleniyor

CHP kurultay delegelerinin geçen pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci devam ediyor.

 İmza sürecinin başladığını basın toplantısı ile duyuran CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, delegelerden değişim için oy vermelerini ve umudu büyütmelerini istemişti.

İmzalarda gelinen noktayı AA muhabirine değerlendiren Yaşar Tüzün, dün akşam itibarıyla 466 delegenin olağanüstü kurultay talebiyle noterden imza verdiğini bildirdi.

 Tüzün, "Olağanüstü kurultay için 625 imza gerekiyor ancak biz bu sayıyı fazlasıyla aşacağımız için rakamlara takılmıyoruz." dedi.

 "Grup Başkanvekillerinin seçim bölgesini örnek verdi

CHP Genel Merkezi tarafından imzaların 120 civarında olduğu açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını belirten Tüzün, şöyle konuştu:

 "Notere giden bir delege üç nüsha imzalıyor. Biri noterde kalıyor, ikisini de kendisi alıyor veyahut da birini muhatabına gönderiyor. Bazı arkadaşlar muhatabına göndermiş olabilirler yani CHP Genel Merkezi'ne. Dolayısıyla sayı orda o şekilde çıkıyordur. Şöyle bir örnek vereyim; partimizin üç grup başkanvekili var biliyorsunuz. Bir tanesi Manisa Milletvekilimiz Özgür Özel. Onun seçim bölgesinde 18 delege var, 18 imza atıldı. Diğeri Engin Özkoç, Sakarya Milletvekilimiz, onun seçim bölgesinde 14 delege var, 14 imza attı. Diğeri Engin Altay, İstanbul Milletvekili, 70'in üzerinde delege imza attı. Üçünü topladığımızda dahi sayı 105-110 oluyor. Diğerlerini saymaya gerek yok herhalde, onu da 120 oldu diyenler saysın."

<haber-yatay:1029773,1030125>

Parti içi destek artıyor

Öte yandan parti içinde "değişim" isteyen Yaşar Tüzün, Gaye Usluer, Erdal Aksünger, Necati Yılmaz gibi isimlere her gün yenileri ekleniyor.

Dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim bölgesinden seçilen İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, değişim talebinde bulunarak, "Ulusun geleceği için, ihtirassız yalnız vatan ve memleket selametini gaye edinerek: Değişim için + 1." açıklamasını yaptı.

Cihaner ve Böke de çağrı yaptı

CHP içinde ve özellikle son olağan kurultay öncesi çok konuşulan iki isim olan İlhan Cihaner ile Selin Sayek Böke de "Gelecek İçin Biz" başlığı ile olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

Söz konusu çağrıda, CHP'yi tekrar umut haline getirecek yeni bir yönetim iradesinin oluşmasına olanak sağlanması gerekliliği vurgulanarak, "Genel Merkezimizin bu olumsuzluklar karşısındaki kayıtsız duruşu, parti içinde de hoşnutsuzlukları artırmıştır. Faşizme karşı omuz omuza mücadele etmesi gerekenlerin karşı karşıya gelmesine, yoldaşlık hukukunun bozulmasına izin vermemiz mümkün değildir." ifadesi kullanıldı.

CHP'nin vakit geçirmeden olağanüstü kurultaya gitmesinin zorunlu hale geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 "Olağanüstü kurultayla eş zamanlı olarak, gerekli kurumsal ve örgütsel değişimi gerçekleştirmemize imkan tanıyacak tüzük kurultayı ve partimizin siyasi hattını netleştirecek program kurultayı için de somut takvim açıklanmalıdır. Türkiye'nin önüne gerçekçi bir iktidar vizyonu koyabilecek birikimli, samimi kadrolar iş başına gelmelidir. Bu ilkeler ışığında, toplumun beklentisi haline gelen kapsamlı değişimi gerçekleştirmek üzere, Cumhuriyet Halk Partisi delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz. Partinin ve ülkenin çıkışını evrensel sol değerlerde ve büyüyen toplumsal muhalefetle bütünleşmekte gören partimizin tüm bileşenlerini dayanışmaya çağırıyoruz. Gelecek İçin Biz olarak, bu tarihi sorumluluğu üstleneceğimizi ve üzerimize düşeni yapacağımızı kamuoyuna duyururuz."

Sarıbal: Listede imzam yok

Muharrem İnce için imza verdiği açıklanan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal bir açıklama yaparak imza vermediğini duyurdu. Sarıbal'ın açıklaması şöyle:

Sosyal medya ve yazılı medyada çıkan haberlerde, “Gelecek İçin Biz” adına yapılan Kurultay çağrısında adım geçmektedir. Bu açıklamada imzam bulunmamaktadır. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurmak isterim.
Sarıbal: Listede imzam yok

Aydınlık Türkiye mücadelesi için ihtiyacımız; emekten, haktan, ezilenden yana; gücünü sol düşünceden alan tutarlı bir parti kimliğidir. Bu doğrultuda, kurultay çağrısından önce, ortak aklın ve temel ilkelerin ortaya çıkması için çalışılması gerektiğini düşünüyorum.Şekilsel ve günü kurtarmaya dönük kavgalar yerine demokrasi ve değişim mücadelesine ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Bursa örgütümüzle birlikte; yapılan Kurultay çağrısının zamansız ve yersiz olduğunu düşünüyoruz. Kurucuları arasında olduğum "Gelecek İçin Biz" ile bu anlamda ayrıştığımı kamuoyunun bilgisine sunuyorum.

CHP yönetimine 'İnatlaşmayın' çağrısı

Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da kurultay sürece ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Yarkadaş, açıklamasında şunları söyledi:

"Genel merkezimiz, onlarca kurultay delegesinin açık tavrına rağmen, partiyi nasıl yönetebileceğini düşünüyor? Tüzük Kurultayı'nda devreye soktuğunuz anti demokratik yöntemlerin de artık işlemeyeceği ve delegelerin baskılara aldırmadığı görülüyor. Kurultay Delegeleri ile inatlaşmak, partimizi felakete sürükler... Delege, tabanın sesidir... Partimizin tabanıyla inatlaşmayın...

Üyeye dayalı ön seçim yaptırmadığınız için, partimiz sadece bu yüzden 1.5 puanlık oy kaybına uğradı. Bu bile tek başına kurultay sebebidir.

Tüm uyarılarımıza rağmen, dokunulmazlıkları kaldırmaktaki ısrarınız ise ayrı bir kurultay gerekçesidir. Artık tadında bırakın ve partimizin önünü açın.. Yeter; içimiz yanıyor!

Milletvekiliği dönemimde tüm eleştiri ve önerilerimi grubun kapalı toplantılarında dile getirdim. Hiçbir eleştiriyi dinlemediniz. Ve bu yüzden hem yeni seçmenden oy alamadık; hem de 3.5 puan kaybettik. Unutmayın; aynı suda iki kez yıkanılmaz. Siz aynı suda 10. kez yıkanmak istiyorsunuz!"

 Sürenin tamamlanmasına 12 gün kaldı

 Bu arada, değişim isteyenlerin sayısının çoğalması, "Genel Merkez yönetimi üzerinde olağanüstü kurultay toplama baskısını giderek artırdığı" yorumlarına neden oluyor.

 CHP Tüzüğüne göre imza süreci başladıktan sonra 15 gün içinde toplam delege sayısının salt çoğunluğu yani 625 kurultay delegesinin imzasının parti genel merkezine bir hafta içinde verilmesi gerekiyor. Buna göre imzaların toplanması için 12 günlük süre daha bulunuyor.

 Parti genel merkezi imzaların ulaşmasının ardından 45 gün içinde olağanüstü kurultayı toplamak zorunda.

 CHP'de olağanüstü kurultay için süreç devam ederken parti içi muhalefetin genel başkan adayı Muharrem İnce ise gençlere seslenerek, uzun soluklu bir maraton için hazırlık yapmalarını istemişti.

 İMZADA SON DURUM YARIN AÇIKLANACAK

 CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Twitter'dan yaptığı açıklamayla 3 gündür olağanüstü kurultay için toplanan imazalara ilişkin basın açıklamasının yarın saat 11.00'de TBMM'de düzenleneceğini söyledi. Tüzün'ün açıklaması şöyle:

"Olağanüstü Kurultay çağrımızın yasal olan 15 günlük süresinin ilk 3 gününde Kurultay Delegelerimizin Noter tasdikli toplanan imzalarıyla ilgili son durumu yarın saat 11.00’de TBMM’de düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile açıklayacağız."

 

KILIÇDAROĞLU'NUN DANIŞMANI KURULTAY İÇİN İMZA VERDİ

 Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomi ve iş dünyasından sorumlu başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay twitter hesabından olağanüstü kurultay için imza verdiğini ve görevinden istifa ettiğini duyurdu. Oktay'ın açıklaması şöyle:

"CHP değişmeli, yeniden halkımıza umut vermeli ve iktidar yürüyüşüne başlamalıdır. Bu inançla Kurultayımızın toplanması için imza verdiğimi bilginize sunarım."