A+ A-

Metiner: Bazı bakanlar ve istihbarat, darbe ihbarını ciddiye almadı

Eski AKP milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, bugünkü köşe yazısında 15 Temmuz darbe girişiminden 15-20 gün önce, çeşitli bakanların ve istihbarat yetkililerinin darbe yapılacağı bilgisini ciddiye almadığını kaydetti.
Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2018 Perşembe, 11:46

[Haber görseli]

Eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner, bugünkü köşe yazısında çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.

Metiner, 15 Temmuz darbe girişiminden 15-20 gün önce bilgi verilmesine rağmen, bazı bakanlar ile istihbarat yetkililerinin ciddiye almadığını öne sürdü.

Metiner'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

15 Temmuz öncesini bilmeden 15 Temmuz’dan gerekli dersler çıkartılamaz. 15 Temmuz öncesinden gerekli dersler çıkartılabilseydi belki 15 Temmuz yaşanmazdı.

15 Temmuz’dan gerekli dersler çıkartılmazsa ve bu muhasebe yeni dönemin siyaseti olarak kristalize edilmezse farklı zamanlarda yeni 15 Temmuz’lar kaçınılmaz olur. Yeni 15 Temmuz’ların biçimi ve mahiyeti farklı olur sadece.

Unutmayalım: 15 Temmuz’dan önce darbe döneminin ebediyen kapandığına nedense inandırmıştık kendimizi. Veya birileri bize bunu inandırmıştı.

Darbeden 15-20 gün önce çeşitli bakanlarımıza ve güvenlik-istihbarat bürokrasimizin yetkililerine darbe yapılacağı söylendiğinde bu iddia dikkate bile alınmamıştı. 15 Temmuz gecesi bile darbe ihtimali çoklarımızın aklına gelmemişti.

Tanklar boğaz köprüsünü tuttuğunda ve savaş uçakları semalarımızı yırtarcasına üstümüzde uçtuğunda bile.

Bir ülkenin istihbarat teşkilatı darbe olacağını vaktinde haber alamıyorsa, ordunun en üst komuta kademesi yanıbaşındaki hainlerin varlığının farkında değilse oturup düşünmek lazım.

O yüzden dostumuz kim, düşmanımız kim bilmek durumundayız diyorum. Çünkü karşımızda dost gibi görünen/görünmesini bilen düşmanlar var. Ve bunlar kendilerini çok iyi gizleyebiliyorlar.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Metiner

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler