Kapat
A+ A-

CHP'li vekiller 'hayır' dedi, İnce ilk kez telaffuz etti

CHP'de imza gerginliği sürüyor. Bugün önce 59 il başkanı Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yaptı. Ardından İnce'yi destekleyen Tüzün ve Usluer'den "il başkanları delegelerin iradesini temsil etmez" açıklaması geldi. Son olarak ise 129 milletvekili ortak açıklama yaparak olağanüstü kurultaya karşı çıktı. Açıklamaya, 12 milletvekili ise imza koymadı. İmza veren vekillere yanıt bu sefer direk Muharrem İnce'den geldi. İnce, sosyal medyadan paylaştığı mesajda ilk kez 'genel başkan olacağım' ifadesini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2018 Perşembe, 15:06

[Haber görseli]CHP’li 129 milletvekili olağanüstü kurultay talebine karşı açıklama yaptı. Milletvekilleri adına ortak açıklamayı CHP’nin en genç milletvekili Aysu Bankoğlu yaptı. Bankoğlu bildiriye 129 milletvekilinin imza koyduğunu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve tedavi gören Antalya Milletvekili Deniz Baykal’dan imza talebinde bulunulmadığını söyledi. CHP'li vekillere Muharrem İnce'den dakikalar sonta yanıt geldi. İnce ilk kez 'genel başkan olacağım' ifadesini kullandı.

‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Kurultaya karşı çıkan milletvekilleri, ortak açıklamalarında şunları dile getirdi: “24 Haziran 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçiminden hemen sonra uygulamaya konulan tek adam rejimi, genel hukuk kurallarına ve Anayasaya aykırı bir şekilde her alanda hayata geçirilmeye başlanmıştır. OHAL’in süresiz hale getirilmesini öngören torba yasa ve uygulamasına karşılık Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak, haksız ve hukuksuz uygulamaların, insan hakkı ihlallerinin önüne geçebilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve hayatın her alanında, kuvvetler ayrılığını, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaya var gücümüzle devam edeceğiz.”

‘İMZA SAYILARI ÜZERİNDEN ALGI YARATMAK PARTİYE ZARAR VERİYOR’

“Yaklaşan yerel seçimler öncesinde başarıya ulaşmanın birlik ve beraberlik içinde zaman kaybetmeden çalışmalara başlamak olduğu bilinci ile, bu gün kurultay tartışmalarına odaklanmanın ve ülkenin gerçek gündeminden uzaklaşmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz” ifadesine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“Geldiğimiz süreçte kurultay toplanmasına yönelik imza sayıları üzerinden bir algı yaratmanın ve bu tartışmayı devam ettirmenin partimize ve ülkemizin aydınlık geleceğine zarar verdiği aşikardır. Bu gün il başkanlarımız tarafından yapılan açıklamaya ve sağduyu çağrısına iştirak ettiğimizi ve kurultay tartışmalarının sayı boyutundan çıkarılarak sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemizin asıl gündemine ve yerel seçimlere odaklanarak birlik içinde başarı için mücadele etmemiz gerektiğini düşünen Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili Gurubumuzun bu iradesini sayın basın mensupları ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

12 MİLLETVEKİLİ KOYMADI

CHP parlamento grubunun bildirisine 12 milletvekili imza koymadı. İmza vermeyen milletvekilleri içinde İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in de olması dikkat çekti. Metne imza koymayan milletvekilleri:

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün

Bolu Milletvekili Tanju Özcan

Edirne Milletvekili Erdin Bircan

Elazığ Milletvekili Gürsel Erol

İstanbul Milletvekili Ali Şeker

İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi

İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke

Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy

Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya

Yalova Milletvekili Özcan Özel

İnce: Onların da genel başkanı olacağım

CHP'li vekillere Muharrem İnce'den yanıt gecikmedi. İnce verdiği yanıtta ilk kez 'genel Başkan' olacağım ifadesini kullandı.

İşte Muharrem İnce'nin o paylaşımı;

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler