A+ A-

KHK ile ihraç edildi: Direnişini sergiliyor

KHK ile ihraç edildiğinden beri oturma eylemi yapan mimar Alev Şahin, direnişinin 350. günü için sergi hazırlığında.
Yayınlanma tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı, 02:30

[Haber görseli]

KHK ile 6 yıldır çalıştığı işinden atılmasının ardından, bir yılı aşkın süredir oturma eylemi yapan mimar Alev Şahin, Düzce’deki direnişinin 350. günü için fotoğraf ve karikatürlerden oluşan bir sergi hazırlıyor. Şahin, “Coşkumda, kararlığımda, motivasyonumda hiçbir düşüklük yok. Halkın direnişe inanması, desteğini sürdürmesi çok acayip duygular. Bazen kendimi Yaşar Kemal romanlarındaymış gibi hissediyorum. Ya da Nazım’ın şiirlerindeki anlattığı bir hikaye gibi. Daha önce bu kadar güzel bir sevgi ile karşılaşmadım. İyiki direniyorum...Karikatür veya resim göndermek isteyenler 26 Ağustos’a kadar gönderebilir. 29 Ağustos’ta sergi olacak. ‘Ben karikatür çizemem?’ demeyin direnişimin 350.gününde siz de bir çizik atın yarınlara” dedi.


‘Belki kitaba dökülür


Haftanın 4 günü Düzce’de 3 günü ise Ankara Yüksel caddesinde eylem yapan Şahin karikatür veya resim göndermek isteyenlerin ‘[email protected]’ adresine mail atabileceklerini belirterek direnişi anlatan bir sergiye insanların destek olmasının kendisini mutlu edeceğini söyledi. Şahin, “İnsanlar sergiye belki Düzce’ye gelemeyebilir ama resim ve karikatür göndererek direnişe destek olabilirler. Çekimser davaranabilirler. Öyle davranmaları gerektirecek bir durum değil bu. Daha önce cezaevinde gelen karikatürler, çizimler var. Onlarda yer alacak. Leman Dergisi’nin sahibi Tuncay Akgün tivit attım retvetledi. Bu göndereceği anlamına mı geliyor bilmiyorum ama beni heyecanlandırdı. Herkes bulunduğu yerde çok böyle profesyonel olması üzerinde düşünmeden gönderebilir. Bunlar yarınlarda belki bir kitaba dökülür”dedi.


‘Ekmek ve onur kavgası’


“Direniş ve ekmek mücadelesi dışında hiçbir ortam, durum halkla bu hissettiğim duyguları yaşatamazdı” diyen Şahin, “ OHAL koşullarında karşılıksız, çıkarsız bir ilişki oluştu aramızda bunun tarifi yok. Kirlenmiş kapitalist ilişkilerin içerisinde insanların çıkarsızca bana desteklerini sunması, şu dönemin koşullarında çok kıymetli. Bir ekmek ve onur kavgası kentte yeni bir gelenek yarattı. Buna sahip çıkılması, kentin hafızasına işlenmesi benim için çok değerli” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Yaşar Kemal

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler