Erdoğan'dan ABD'ye ekonomik ve siyasi darbe suçlaması

AKP 6. Olağan Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden ABD'nin Türkiye'ye ekonomik ve siyasi darbe yapmaya kalkıştığını söyledi. Erdoğan, "Bizi stratejik ortak deyip stratejik hedef haline getirenlere teslim olmayacağız" diye konuştu. Erdoğan, terörle mücadele konusunda sınır ötesi operasyonların da süreceği mesajını verdi. Erdoğan, 1380 oy ile yeniden AKP Genel Başkanı seçildi.

17 Ağustos 2018 Cuma, 20:53

<video:1059058>

AKP 6. Olağan Büyük Kongresi için partililer, Ankara Spor Salonu'na alınmaya başlandı. Kongre dolayısıyla binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı.

Kongreye il dışından yoğun katılım olması nedeniyle şehrin girişinde kontrol noktaları oluşturuldu. Bu noktalara otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanına ulaştı. Partililer, tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere, kumanya ve su servisi yapıldı.

Salon çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı

Kongrenin yapılacağı Ankara Spor Salonu, sabah erken saatlerde uzman ekipler tarafından arandıktan sonra görevlilere teslim edildi. Salon çevresi bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları oluşturuldu. Partililer detaylı üst aramasından geçirildikten sonra alana alınıyor. Salona giremeyenler de kongreyi dışarıda kurulan dev ekranlardan takip etti. Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar yer aldı. Çevik kuvvet, güvenlik şube, terör, trafik ve özel harekat ekipleri başta olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğünün tüm birimlerinden çok sayıda polis, kongre nedeniyle görev yaptı.

"Atatürk'ün başlattığı mücadele ruhunun temsilcisiyiz"

Erdoğan kongre salonundaki konuşmasına başladı. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Çalışan tüm emekçilerimize selamlarımı sunuyorum. Pamuk toplayın, fındık toplayan, çay biçen, ürününü hasat eden tüm kardeşlerime selamlarımı yolluyorum. İşverenlerimize, tüccarlarımıza, yatırım yapan herkese selamlarımı yolluyorum. İlim öğrenen öğrencilerimize selamlarımı yolluyorum. Güvenlik güçlerimize, vatan müdafası noktasında fedakarlık yapmış herkese selamlarımı gönderiyorum. Şimdiden Kurban Bayramı'nızı tebrik ediyorum. Bundan tam 17 yıl önce AK Parti'yi kurarken, tarihe AK Parti'nin doğum günü olarak geçeceğini söylemiştik. Ve hamd olsun milletimize verdiğimiz sözü tutmuş bulunuyoruz. 

AK Parti'nin ne olduğunu anlamak için önce medeniyetimize, tarihimize bakmamız gerekir. AK Parti hicrettir. AK Parti Osmanlı'dır, AK Parti fetihtir, AK Parti Çanakkale'dir, oyunları bozan, zincirleri kıran ecdadın torunlarıdır. AK Parti, Atatürk'ün başlattığı milli mücadele ruhunun temsilcisidir.

Milletimizin şerefini savunuyoruz. Bazılarının dünyalarında şeref, namus, haysiyet, dik duruş, onurlu bir hayat sürmek gibi kavramların karşılığı olmayabilir. Bizim için bu değerlerimiz her şeyimizdir.

"Siyaset ve ekonomik darbe yapmaya kalktılar"

Dövizle, kurla bize tuzak kuruyorlar. Diyoruz ki, oyununuzu gördük, meydan okuyoruz. Ya olacağız ya öleceğiz diye hedeflerimize yürüyoruz. Başaramayacaksınız. Dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bizi stratejik ortak deyip stratejik hedef haline getirenlere teslim olmayacağız. Seçim sonuçlarını bahane ederek siyaset darbesi yapmaya kalktılar. Kuru, dövizi, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya kalktılar.

4+4+4 ile çocuklarımızın önünde yeni bir dönem başlattık. Kuran-ı Kerim, Siyer gibi seçmeli dersler getirdik. Eğitim bütçemizin büyüklüğünü 135 milyar liraya yükselttik. Okul sayımızı 51 binden 87 bine çıkardık. Öğrencilerimize ücretsiz kitaplar dağıttık. Yurtlarda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı yapıyoruz. 

Şehir hastaneleri, sağlık alanında milletimize verdiğimiz hizmetlerin en üst çıtasını oluşturuyor. Şu ana kadar Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri ve Elazığ şehir hastanelerini tamamlayıp hizmete aldık.

Sınır ötesi operasyon mesajı

Türkiye'nin sınır güvenliğinin, sınır ötesinden başladığı inancıyla yürüttüğümüz operasyonları genişleterek devam ettireceğiz. Özellikle Suriye Iraktan ülkemize yönelen tehditleri ne pahasına olursa olsun kaynağında kurutmaya devam edeceğiz. Daha önce Afrin'de ne yaptıysak Suruç'tan Cizre'ye kadar olan sınırlarımızda aynısını yapacağız.  Kandil'i ülkemize terör saldırılarının üstü olmaktan çıkarmaya yönelik adımları atıyoruz. Sincar aynı şekilde. Değerli kardeşlerim, kaynağında kurutacağız.

Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadık. Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. Bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz. 

Dua ile bitirdi

Sözlerimin sonuna geldik. Peygamber efendimizin Uhud'da yaptığı duadan ilhamla şu şekilde bitirmek istiyorum. Allah'ım hamd sana mahsustur. Allah'ım senin ihsanına kimse karşı çıkamaz.  Biz sadece sana tabiyiz. İstiklalimize ve istikbalimize göz dikenlere fırsat verme. Allah'ım bereketinden ve rızkından bize bolca ihsan eyle. Allah'ım minarelerimizden ezanları susturma. Semalarımızdan bayrakları indirme. Sen alemlerin Rabbisin. Senin her şeye gücün yeter. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin diyorum. Bugün MYK, MKYK'mızı da süratle açıklayacağım. Bütün kurullarımızı bugün bitirmek suretiyle demokrasi neymiş, bunun da örneğini vermiş olacağız. 

"Dünyaya farklı bir mesaj vereceğiz"

Erdoğan, AKP Kongresi öncesi dışarıda bulunan AKP'lilere de seslendi. Erdoğan şunları söyledi:

"Bizler tek milletiz, tek bayrağız, tek vatanız, tek devletiz. Ve bizi bölmek, parçalamak isteyenlere en güzel cevabı hem sandıklarda veriyoruz, hem meydanlarda veriyoruz. Bugün yenilenerek, yeni sistemle ilk defa kongremizi yaparak inşallah dünyaya farklı bir mesaj vereceğiz. Şu anda karşımda 10 binleri görüyorum. Bugüne kadar hiçbir yerde eğilmedik. Biz sadece ve sadece Allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik. 

Bizler tek milletiz, tek bayrağız, tek vatanız, tek devletiz. Ve bizi bölmek, parçalamak isteyenlere en güzel cevabı hem sandıklarda veriyoruz, hem meydanlarda veriyoruz. Bugün yenilenerek, yeni sistemle ilk defa kongremizi yaparak inşallah dünyaya farklı bir mesaj vereceğiz. Şu anda karşımda 10 binleri görüyorum. Bugüne kadar hiçbir yerde eğilmedik. Biz sadece ve sadece Allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik.

"Onların dolarları varsa bizim Allah’ımız var"

Yok şuymuş, yok buymuş, yok dolarmış, yok böyle bir şey. Onların dolarları varsa bizim Allah’ımız var. Ve yolumuza emin adımlarla yürüyoruz, yürüyeceğiz. Bugüne kadar bizi çökertemediler, bugüne kadar da çökertemeyecekler. Yeter ki siz dimdik ayakta durun. Bugün içeride mesajlarımızı vereceğiz. Geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz. Yapacağımız çok şey var. Atacağımız adımlar çok. Şu anda Ağustos ayını geride bırakıyoruz. 26 Ağustos’ta Malazgirt’teyiz, Sultan Alparslan gibi yeniden yola çıkacağız. 30 Ağustos’ta da tıpkı Kocatepe’deki gibi dimdik ayakta duruşumuzun işaretini vereceğiz. Ve kararlılıkla Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ardından Mart; yerel seçimler. Yine en güçlü şekilde çıkmaya hazır mıyız? Şu büyük şehirlerimizin tamamını milletimizden emanet almaya hazır mıyız?

"İnşallah 81 Milyon insanca yaşamanın erdemine ulaşsın"

Bu yeni sistemde AK Parti’nin iktidarıyla inşallah 81 vilayet, 81 milyon insanca yaşamanın erdemine ulaşsın. İşte bakın, şu anda elhamdülülliah 80 vilayetimize doğalgazımıza ulaştırdık. Sadece Hakkari kaldı, onu da yıl sonuna kadar halledeceğiz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, ulaşımda en güzelini yapmaya hazırız. Sizleri bu güneşin altında fazla bekletecek değilim. Ancak şu anda Salı günü kurban bayramına hazırlanıyoruz. Ve şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Rabbim, kurban bayramını tüm islam dünyası için birliğimize, beraberliğimize vesile kılsın. Ve terörle mücadeledeki başarımızın devamını bizlere nasip etsin."

Kongre programı

Kongrenin açılış konuşmasını AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş yapacak. Divan Başkanı Mehmet Ali Şahin'in konuşmasının ardından tanıtım filmi izlenecek.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hitabı sonrasında sırasıyla AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin faaliyet raporunu takdim edecek, AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz gelir-gider ve kesin hesabı aktaracak. Bütçenin ibra edilmesinin ardından kongrede yapılacak tüzük değişikliği görüşülecek. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, partisinin  kongresinde AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından tüm dünyaya mesaj verecek bir sürpriz olduğunu söyledi. Ataş, kongreye davet edilen siyasi partilerden İYİ Parti’nin katılmayacağını bildirdiğini kaydetti. Ataş, dün kongrenin yapılacağı adı Ankara Spor Salonu olarak değiştirilen Arena Spor Salonu’nda basın toplantısını düzenlemiş, 52 devlet başkanının kongreye davet edildiğini, HDP dışında tüm partilere davet gittiğini, 8 partiden katılım bilgisinin geldiğini belirtmişti..

 "Erdoğan’ın konuşmasının ardından bir sürpriz var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından bir sürpriz olacağını kaydeden Ataş, “Tüm dünyaya mesaj vermiş olacağız. Sahnede tüm dünyaya vereceğimiz bir mesaj olacak” dedi. Sürprizin ne olduğunun sorulması üzerine Ataş, “Sürpriz olarak saklayalım, tüm dünyaya verilecek bir mesaj olacak. Bir kişi değil, bir kişiden fazla” yanıtını verdi. Kongreye 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Ataş, konuyla ilgili bir bilgi olmadığını söyledi. Ataş, bir başka soru üzerine İYİ Parti’nin kongreye katılmayacağını bildirdiğini belirterek, “Kendi takdirleri gelenlere kapımız açık” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1380 oy ile yeniden AKP Genel Başkanı seçildi...