Kapat
A+ A-

'Yaşam Hakkı’na polis bariyeri

Kayıp Yakınları’nın eylemi öncesi her hafta eylem yapılan Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı dün sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kapatıldı.
Yayınlanma tarihi: 8 Eylül 2018 Cumartesi, 03:53

[Haber görseli]

Diyarbakır’da kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla düzenlediği etkinlik bugün 500. kez düzenlenecek. Cumartesi Anneleri’nin 700. haftada düzenlediği etkinliklerle birlikte 2 hafta önce Diyarbakır Valiliği tarafından “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklanan eylem kapalı alanda yapılacak. Yasaktan önce eylemin yapıldığı Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı ise dün sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kapatıldı. Anıtın bu hali, KHK ile ihraç edildikten sonra işyerine geri dönebilmek için eylem yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın gözaltına alınmasının ardından Ankara’daki İnsan Hakları Anıtı’nın polis bariyerleriyle kapatılmasını anımsattı.

Anıtın çevresinin polis bariyeriyle çevrilmesine tepki gösteren İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici, şunları söyledi: “Engellemeler, antidemokratik uygulamalar bizi şaşırtmadı. OHAL kalktı, bununla beraber toplum bir nebze nefes alır, demokratik eylemleri, anayasal haklar, uluslararası sözleşmelerin bireylere tanıdığı haklar ve sivil toplum kuruluşlarına tanıdığı hakların kullanma umudu vardı. Ama maalesef böyle olmadı. Bu çok keyfi bir uygulama, hukukla, yasalarla, uluslararası sözleşmelerle açıklanamaz. Hakikat er ya da geç, hakikati gizleyenleri ve açığa çıkmasını engelleyenlerin yakasına yapışır. Bizler bu mücadeleyi her koşul altında sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sözü Erdoğan’ı bağlar

İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu üyesi avukat Hasan Yalçın ise kayıpların akıbetlerinin ortaya çıkarılması mücadelesinin asla bitmeyeceğini söyledi. Barışçıl eylemlerin kriminalize edilmesini kabul etmeyeceklerini dile getiren Yalçın, eylemin yasaklanması ise ilgili olarak Saray’dan ya da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan henüz açıklama gelmediğini vurgulayarak, “Bizim için Erdoğan’ın 2011’de kayıp yakınlarıyla yaptığı görüşmede söyledikleri, o görüşmede verdiği sözler geçerlidir. Bu nedenle de verilmiş o sözler sözler hâlâ Cumhurbaşkanı’nı bağlamaktadır. Biz Erdoğan’ın 2011’de verdiği sözü biliriz” diye konuştu.

KESK’ten destek

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu da 500’üncü hafta etkinliğine desteğini bildirmek üzere İHD Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret etti. İHD Şube Başkanı avukat Abdullah Zeytun ile görüşen sendikacılar, bugün düzenlenecek olan etkinlikte kayıp yakınlarının yanında olacaklarını bildirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler