Kapat
A+ A-

Erdoğan'dan Halkbank açıklaması: Trump talimat verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan ABD tarafından iki bakana yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Trump Halkbank konusunda talimat vereceğim dedi" ifadesini kullandı. Erdoğan, 10-11 Kasım'da Paris'te Trump'la yüz yüze görüşeceklerini de kaydetti.
Yayınlanma tarihi: 3 Kasım 2018 Cumartesi, 18:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Mabeyn Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, ABD ile yaşanan yaptırım krizinin sona ermesine ilişkin, "Eş zamanlı olarak yaptırımı kaldırma kararına varmıştık. Yaptırımları eş zamanlı olarak kaldırdık." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te düzenlenecek uluslararası toplantıda ABD Başkanı Trump'la yüz yüze görüşeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı, tanımayacağımızı vurguladık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"15 Temmuz'un ardından Ukrayna makamları, dostluğumuzun gereğini yaparak desteklerini göstermişlerdir Önümüzdeki dönemde de Ukrayna'daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum"

"İkili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel sorunları da ele alma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir şekilde yineledik"

"Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz."

"Ülkemiz, Ukrayna'daki reform sürecini gönülden desteklemektedir. Reformların başarıya ulaşması, tüm bölgenin yararına olacaktır."

"İLHAKI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ"

"Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık."

"Ukrayna'dan ülkemize gelen turist sayısı 2018 yılında 1 milyonu aşmıştır."

Poroşenko'nun açıklamalarından satır başları:

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI

"İçişleri ve Adalet bakanlarımza ilişkin konuya gelince eş zamanlı olarak yaptırımları kaldırma kararı alınmışıtr. Belirlenen gün ve saatte yaptırımlar kaldırıldı. Süreci karşılıklı takip ediyoruz.

Paris'teki toplantıda Trump'la ve Putin'le görüşme imkanımız olacak."

MÜNBİÇ YOL HARİTASI

"Hedefimiz bir an önce Münbiç'ten bu terör örgütleri PYD/YPG'nin çıkmasıdır. Bunların orayı terk etmesidir" dedi.

HALKBANK

"'(Trump ile yaptığı telefon görüşmesi) Malum finans meselesi ile alakalı Halk Bankası'na yönelik adımlardı. Bu konuları kendisiyle görüştük. Bu konularla ilgili de 'İlgili bakan arkadaşlarıma hemen talimatı vereceğim' dedi."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler