Ufak dokunuşlar kenti değiştirir!

Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adaylığını açıklayan Vahap Yılmaz, sadece belediye başkanı olmak için değil, kenti ayağa kaldıracak bir organizasyon inşa etmek için yola çıktığını açıkladı.

U?urcan Ülger
13 Aralık 2018 Perşembe, 23:00

Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adaylığını açıklayan Vahap Yılmaz, İzmir’in merkezi olarak gördüğü Bayraklı’ya belediye başkanı olmak için değil, kenti ayağa kaldıracak bir organizasyon inşa etmek için yola çıktığını açıkladı.

İzmir’in önde gelen iş insanlarından Vahap Yılmaz, işadamı gömleğini çıkarıp “babamın partisi” dediği CHP’den Bayraklı Belediyesi’ne aday adayı oldu. Bayraklı’yı toplumsal barışın ve huzurun kenti haline getirmek istediklerini ifade eden Yılmaz, “Mevcut belediyecilik anlayışındaki yapısal zaafiyetler nedeniyle siyasete atıldım. Tespit ettiğimiz sıkıntılara dair çözüm önerileri getirip genel merkeze ilettik. Bu sorunları çözebileceğimizi düşündüğümüz için Bayraklı için aday adaylık başvurusunda bulundum” dedi.

Buradaki dönüşüm  ülkeyi etkiler

Bayraklı’da gerçekleşecek bir dönüşümün İzmir’i ve Türkiye’yi de etkileyeceğini belirten Yılmaz, “Bayraklı çok farklı kodlara sahip bir kent. Bir yanda devasa iş merkezleri, bir yanda tarihi yapılar, bir diğer yanda ise karma yapılar var. Ufak dokunuşlarla bunları harmanlayabiliriz. Böylece ciddi bir turizm ve ekonomi merkezi haline getirilebilir Bayraklı. Dokusundaki değişiklikle yeni bir tarz yaratılabilir. Böylece kentte yeni bir sosyal yaşam, kültür ortaya çıkacak. Yapılar değişince, hizmet alanı genişleyecek ve bu da beraberinde kültürel yaşamın da dönüşmesine yardımcı olacak” diye konuştu.

Sosyal denge...
Aday gösterilip seçilmesi durumunda ilk olarak hizmet çalışmalarının kapsamını genişleteceğini dile getiren Yılmaz, Bayraklı bölgesindeki farklı kültürel yapıların farkında olduklarını ve buna yönelik projeler geliştireceklerini vurguladı.
Bu kapsamda kadınlara öncelik verileceğini belirten Yılmaz, “Kadın sığınma evi yerine kadınların bir yerlere sığınmak zorunda kalmayacağı bir kent yaratmamız gerekiyor. Kadınlarımızı sokağa çıkarmamız, hayata yön vermelerini sağlamamız gerekiyor. Bu sayede sosyal dengeyi sağlayacağız” dedi. Eşitsizliği ortadan kaldıran bir belediyecilik anlayışının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, belediye bütçesinin mahallelerin ihtiyacına göre adil bir şekilde bölüştürülmesi gerektiğini belirtti. İnsanların hayatlarına dokunma hedefiyle hareket edeceklerini söyleyen Yılmaz, “Muhtarlara kendi katımda oda vererek, onlarla her an iç içe olarak mahallelerdeki sorunlardan doğrudan haberdar olmak istiyorum” diye konuştu.