Tarhan'dan çok sert tepki!

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Ulusal Çocuk Forumu'nda TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un 'Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek' ifadeleri ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

21 Kasım 2013 Perşembe, 11:42

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un karma eğitim ile ilgili sözlerine sert tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan Tarhan, "Okulları, kaldırımları, toplu taşım araçlarını, hastaneleri, merdivenleri, hatta mezarlıkları ayırarak ahlaklı olunacağını zannetmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

Tarhan'ın yaptığı açıklama şöyle:

"Şimdiki amaçları karma eğitimi kaldırmakmış! Muhtemelen bu açıklamanın ardından birileri çıkıp 'parti değil, kişisel görüş' falan diyecek, tepkileri gidermeye koyulacak. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz gerçeği biliyoruz. Biz biliyoruz ki, beyinsel düşünce böyle fikirler üretilmez. Biz biliyoruz ki, derdiniz özgürlük ya da inancını serbestçe yaşayabilme değildir. Biz biliyoruz ki, temsil ettiğiniz zihniyet; Karma eğitimi 'kızlı/erkekli' diye aşağılayıp, kadının ne giyip, hangi sayıda çocuk doğurduğunda makbul sayılacağını dikte etmekten vazgeçmeyecek. Namusu, sadece kadın ve erkek üzerinden kurgulamaktan asla vazgeçmeyecek. Okulları, kaldırımları, toplu taşım araçlarını, hastaneleri, merdivenleri, hatta mezarlıkları ayırarak ahlaklı olunacağını zannetmeye devam edecek. Asıl namusun, hırsızlık, yolsuzluk, emek sömürüsü, onurlu gençlerin eline para sıkıştırmak, sülalesini zenginleştirmek, eşitsizlik, adaletsizlik gibi zeminlerde aranması gerektiğini hiç, ama hiç anlamayacak. Ve biz biliyoruz ki, bu ülkenin çocukları sizin tek tip anlayışınıza kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Çocukları, gençleri 'korumak vs.' dediğinizi duyar gibiyim. Sakın ha kadınları koruduğunuz gibi korumaya kalkmayın onları da. Hatta mümkünse siz korumayın onları, bırakın biz korumayı biliriz --sizden. Ayırmak gerekiyorsa illa ki, birilerini birilerinden, zihniyeti ve niyeti bozuk olanları ayırmak gerekir evvel emirde ötekilerden."

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yazılı açıklamasını 'NOT : "Bunlar da benim kişisel görüşümdür ki, partimi bağlamaz' şeklinde sonlandırdı.