Sezai Temelli: Bütçeyi halka ayırsaydınız bunlar yaşanmazdı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TBMM'de düzenlenen partisinin grup toplantısında konuştu.

12 Şubat 2019 Salı, 13:06

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TBMM'de düzenlenen partisinin grup toplantısında konuştu.

Temelli, Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığı iddiasıyla 96 gündür açlık grevi yapan HDP milletvekili Leyla Güven’in bütün dünyaya örnek olduğunu ileri sürerek, "Leyla Güven bütün dünyaya Erdoğan rejimine karşı nasıl direnilebileceğini göstermiştir. Bugün cezaevlerinde 300'den fazla yoldaşımız açlık grevinde. İmralı'da uygulanan tecrit, tüm ülkeye uygulanıyor. Tiyatroya bile sansür uygulanıyor. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit sonlansın. İstediğimiz yasal hakların yerine getirilmesidir. Bu hukuksuzluğa, bu yasa tanımazlığa son verilsin istiyoruz." dedi.

"BÜYÜK BİR ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜLÜYOR"

Ankara ve İstanbul'da başlatılan tanzim satışlarını değerlendiren Temelli, söz konusu satışla büyük bir algı yönetiminin sürdürüldüğünü savundu. Temelli, "Tanzim satışıyla, büyük bir algı operasyonu yürütülüyor. Üreticiyi kendisi bitirmemiş gibi halciyi, esnafı düşman ilan ediyor. Pazarcı esnafını, halk esnafını hedef haline getirip, kendisinin yarattığı tarım terörünü örtbas etmeye çalışıyor. Bugün neoliberal politikalar tüm ekonomiyi esir almıştır. Şimdi sırada temizlik malzemeleri varmış. Eğer siz bu bütçeyi yıllardır savaşa değil de ülkenin gerçek ihtiyaçlarına ayırsaydınız, bu yaşadıklarınızın hiçbiri yaşanmamış olacaktı" dedi.

"BİR MERMİNİN KAÇ LİRA OLDUĞUNU HALKA SORUYOR"

Temelli, tanzim satışlarına ilişkin eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"Erdoğan bugünlerde patlıcana taktı kafayı. Bir merminin kaç lira olduğunu halka soruyor. Koca İstanbul'da 50 noktadaki tanzim satışıyla, büyük bir algı operasyonu yapıyor. Domatesin, biberin fiyatı bile asgari ücretle değil, kurşunun fiyatıyla açıklanıyor. Sayın Erdoğan, biz kurşunun, merminin fiyatını bilmiyoruz, bizim gözümüz savaşta değil, kimsenin toprağında canında değil. Biz hakça, adaletçe paylaşımdan yanayız."

"HDP YİNE KİLİT PARTİ"

31 Mart'ta yapılacak yerel seçime ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Temelli şunları söyledi:

AKP Genel Başkanı hayal satıyor ama artık alıcısı yok. Artık bu ceberrut anlayışa son vermenin zamanı gelmiştir. 31 Mart'ta bu zihniyeti sandığa gömeceğiz. HDP seçenektir. 24 Haziran'da olduğu gibi bu seçimde de kilit parti HDP'dir. HDP'ye Muş'ta vurulacak mührün sesi İstanbul'da duyulacaktır.

AKP-MHP bloğu Kürt düşmanlığını, Alevi düşmanlığını, kadın düşmanlığını Türkiye'nin her tarafına yaymak istiyor. Faşizmi ancak halkını seven ve cesur insanlar durdurabilir. Biz de öyle yapacağız. 

Artık AKP-MHP bloğunu geriletmenin zamanı gelmiştir. Gerçek barışın ülke ekonomisine getirecek yararı hepimiz biliyoruz. Öncelikli olarak iç barışın sağlanması gerekmektedir.

Tüm kayyumları süpürüp atacağız. YSK ne yaparsa yapsın her yerde biz kazanacağız. 31 Mart'ta özgürlük ile esaret arasında bir tercih yapacağız. 31 Mart'ta tecride karşı direnen Leyla Güven kazanacak. İşçiler, yoksullar kazanacak.