Erkan Baş: AKP, EYT mücadelesine saldırıya hazırlanıyor

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, iktidarın EYT mücadelesine saldırıya hazırlandığını söyleyerek, "Yandaş medya devreye sokulacak, size çeşitli iftiralar atacaklar. Yenemedikleri haklı olan her mücadeleyi karaladıkları gibi karalayacaklar. Dış güç diyecekler, maşa diyecekler, terörist diyecekler" dedi.

12 Şubat 2019 Salı, 17:31

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Baş, konuşmasına çeşitli sektörlerde hakları için direnen işçileri selamlayarak başladı. 

'DEVLET YETİŞTİRDİĞİ EĞİTİMCİYİ İSTİHDAM ETMİYOR'

Emekçilere yönelik hak gaspları saymakla bitmediğine değinen Baş, “Devlet yetiştirdiği eğitimciyi istihdam etmiyor, işsizliğe mahkum edilen gencecik insanlar, son nefesinde bile başka canları düşünerek canına kıyıyor. Dün acı haberini aldığımız Halil Mustafa Bozkurt'un sevenlerine başsağlığı diliyor, herkesin geleceğe umutla baktığı bir dünya için son nefesimize kadar mücadele edeceğimizi dosta düşmana bir kez daha duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

‘EĞER EYT MAĞDURLARINI EMEKLİ ETMEZSENİZ, HALK SİZİ SİYASETTEN EMEKLİ EDECEKTİR’

Baş, binlerce yurttaşın Ankara’da yaptığı EYT eylemine de değinerek, ‘Bu mücadelenin sesini kısmaya çalışan basın yayın organları 6,3 milyon EYT mağdurunun vebali boynunuzdadır’ dedi. Baş, “Bize ulaşan bilgilere göre AKP EYT mücadelesine saldırıya hazırlanıyor. Yandaş medya devreye sokulacak, size çeşitli iftiralar atacaklar. Yenemedikleri haklı olan her mücadeleyi karaladıkları gibi karalayacaklar. Dış güç diyecekler, maşa diyecekler, terörist diyecekler” ifadelerine yer verdi.

Baş konuşmasını “Bir sözümüz de iktidaradır. Önümüzdeki günlerde yeniden genel kurula gelecek olan kanun teklifinde lehte oy kullanıp aleyhte kullananları teşhir edeceğiz. Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyoruz, eğer EYT mağdurlarını emekli etmezseniz, halk sizi siyasetten emekli edecektir” diyerek sürdürdü.

‘ERDOĞAN, KAÇAK YAPILARA RUHSAT VERİP BAĞIŞ ALIYORUZ DEDİ'

İstanbul Kartal’da yaşanan bina çökme olayına üzülerek tanık olduklarını dile getiren Erkan Baş, “Bu yaşanan olay AKP zihniyetinin memleketi getirdiği noktanın kısa bir özeti gibidir. Bakın 1995 yılında Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken basına verdiği bir demeçte ‘Kaçak yapılara ruhsat verip bağış alıyoruz’ demiştir. 24 yılda akla, bilime dair hiçbir ilerleme olmadığını görüyoruz” dedi.

‘TARIM DEYİNCE BU ÜLKEDE AKILLARA ERDOĞAN’IN ÇİFTÇİYE “ANANI
DA AL GİT” SÖYLEMİNİ HATIRLIYORUZ’

Son dönemlerde hızla yükselişe geçen gıda fiyatlarındaki artışa değinen Baş, “Biz bu ülkede halkın ucuz ve temiz gıdaya ulaşmasını elbette isteriz. Ancak bugün ülkede soğan 6-7 liraları görmesinin bir nedeni var. Bu fiyatlar 1 yılda artmadı, yılların birikimi var. Özellikle Derviş’le başlayan, AKP ile devam ettirilen bir sürecin devamı. Dönüp geçmişe bakalım, AKP döneminde tarımın, çiftçinin başına neler gelmiş. Biz iktidarın çiftçiye düşmanlığını yıllar önce ananı da al git dediği zamandan biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl şeker fabrikaları yok paraya satıldığını ifade eden Erkan Baş, “ABD eksenli kurumların TC iktidarına ‘tarımsal destekleri kaldır’ dediği sene ABD’nin verdiği destek miktarı 70 milyar dolar. Ürün veya insan yerine toprak mülkiyetine teşvik veren tek ülkeyiz. Tarımsal üretim azalıyor. Patlıcanın terörist olmasının nedeni eskisi kadar çok üretilememesi. Bireyselleşen patlıcan da haliyle terörist oluyor” dedi.

"IMF FİKİRLERİ İKTİDARDA"

Baş sözlerine “Erdoğan, Başkan olur olmaz Küresel Gıda şirketinin Temsilcisi olan Bekir Pakdemirli’yi tarım bakanı yaptı. Tarım ve Ormancılık Bakanlığının bütçesini yarı yarıya indirildi.AKP iktidarının en büyük propagandalarından biri IMF’den kurtulduk söylemi. IMF ile ilişkimiz bitti diyorlar ama IMF fikirleri iktidardadır” ekledi.