Kapat
A+ A-

Bakan, Erdoğan'ı yalanladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde “KİT’lere kadro verdik” açıklamasını, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan yalanladı. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Cahit Turhan, Devlet Demiryollarında çalışan 2 bin 797 işçinin hiçbirine kadro verilmediğini kaydetti.
Yayınlanma tarihi: 18 Şubat 2019 Pazartesi, 10:20

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sivas mitinginde kadro talep eden taşeron işçilere tepki göstererek, "Biz KİT'lere falan hepsine kadrolarını verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Şu toplantıyı da provoke etmeyin." ifadelerini kullanmıştı. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Erdoğan'ın bu sözlerini yalanladı. Turhan, Devlet Demiryollarında çalışan 2 bin 797 işçinin hiçbirine kadro verilmediğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Plan Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği soru önergelerine Bakan Cahit Turhan’dan yanıt geldi. Bakan Turhan, Devlet Demiryollarında taşeron kadrolarındaki 2 bin 797 çalışan arasında daimi kadroya alınan personel olmadığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına soru önergesi yöneltmişti. Gürer, Demiryolları ile ilgili önergesinde “Taşeronlardan şu anda kadroya alınan var mı? Kaç kişi taşeron olarak çalışıyor? Kaç çalışanınız var? Kaça düşürüldü? Şu an ki durum ne? İşçide üniversite mezunları var, onlar niye memur olmuyor? Taşeron uygulaması neden devam ediyor? Bu konuda girişimleriniz nedir, Taşeronun kaldırılması yönünde kurum olarak Bakanlık nezdinde çalışmalarınız var mı? Onu öğrenmek istiyorum. Ayrıca, bildiğim kadarıyla makinistlerden kadro ya geçmesi gerekenler var yani üniversite mezunu oldukları hâlde onların özlük hakları da verilmiyor. Bu konuda ben kanun teklifi de hazırlamıştım. Kurum olarak bu konuda ne gibi çalışmalar yapılıyor?” sorularının yanıtlanmasını istemişti.

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “2018 yılı sonu itibariyle Teşekkülümüz bünyesinde taşeron kadrolarda 2.797 personel çalışmakla birlikte daimi kadroya alınan herhangi bir taşeron personel bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, “Teşebbüsümüzde memur, sözleşmeli, daimi ve geçici işçi kadrolarında toplam 14.102 personel çalışmaktadır. Hali hazırda görev yapan makinist unvanlı personel, memur ve daimi işçi statüsünde görev yapmaktadır. Daimi işçi statüsünde görev yapan makinist unvanlı personelin memur kadrolarına geçişi hususunda yürürlükte mevcut mevzuatlarda düzenleme bulunmamaktadır” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, CHP Milletvekili Gürer’in önergesine verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: “Taşeron işçilerin kadroya geçirilebilmesi hakkında 30 Haziran 2018 tarih ve 30464 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2018/11991sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 11.10.2017 tarih ve 2017/10925sayılı Kararnamenin eki karar ile kabul edilen Kamu İktisadi

Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2018 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programına ek madde eklenmiştir. Bu kapsamda Teşekkülümüze verilecek açıktan atama kadrosu çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması takip edilmektedir.”

GÜRER: KAMUDA TAŞERON DEVAM EDİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, DDY’de taşeron sorununun daha büyük olduğunu belirterek, “Kurum şirketlere bölündü, örneğin Yüksek Hızlı Tren çalışanları da taşeron, verilen rakam kurumun tüm ilişkilendiği şirketlerle değerlendirildiğinde daha çok işçi taşeronda çalışmaktadır. Esasen Kamu kurum, kuruluş ve ortaklıklarında taşeron çalışanların tamamı kadroya alınmalıdır. KİT çalışanları yanında, Kamuda Kiralık Araç Şoförleri, Hastane Bilgi İşlem ve Görüntüleme Merkezi Çalışanları, Sosyal Tesis Yemekhane Çalışanları, Karayolları Çalışanları, PTT Çalışanları kadro alamamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı TYP çalışanları, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi bakanlıkların yanında binlerce işçi halen kamuda taşeron çalışandır. Gecici ve mevsimlik işçilere kadro verilmemiştir. Kamuda taşeron sonlandırılmalı ve tüm çalışanlara eşit işe eşit ücret ve kadro verilmelidir” dedi.

"CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'Nİ BİZ KURDUK" DEMİŞTİ

Erdoğan Sivas mitinginde, Cumhuriyet Üniversitesi'nin AKP iktidarı tarafından kurulduğunu iddia ederek, "Bizimle beraber Sivas’a üniversite geldi." ifadesini kullanmıştı. Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi, 9 Şubat 1974’te kuruldu. Üniversite’nin internet sitesinde kuruluş çalışmalarının 1966’da başladığı belirtiliyor; 1974 tarihi, üniversitenin logosunda da bulunuyor.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Fethi Gürer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler