Kapat
A+ A-

Kocamaz kavgası: 'Faili belli', 'düşündürücü'

İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir adayı Kocamaz’ın evrakının seçim kuruluna zamanında teslim edilmemesi büyük tartışma yarattı. Bahçeli olayı ‘Düşündürücü’ diye nitelerken Akşener’in ‘Dahili operasyon’ vurgusu dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 21 Şubat 2019 Perşembe, 02:35

[Haber görseli]

<hbaer-dikey:1258278>

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti’nin Mersin’de Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Burhanettin Kocamaz’ın adının seçim kuruluna geç bildirilmesiyle ilgili olarak “düşündürücü” dedi.
Bahçeli, önceki gün akşam gazetecilerle yemekte bir araya geldi. Cumhur İttfakı’nın genişlemesinin “bir siyasi taktik” olduğunu ifade eden Bahçeli, yüzde 52’nin üzerinde oy alacaklarına inandıklarını söyledi. Bahçeli, iki partinin yapmayı planladığı ortak mitinge ilişkin de AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ı işaret ederek, “Aynen Yenikapı’daki gibi muhteşem bir beraberliği İstanbul’da gerçekleştirebiliriz. Öyle bir miting İstanbul’da Yıldırım gibi çakar” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediye başkan adayı Burhanettin Kocamaz’ın uzun yıllar MHP’den belediye başkanlığı yaptığını anımsatan Bahçeli, Kocamaz’ın tecrübeye sahip ve “seçimlerin ne şekilde olması gerektiğini bilenlerden biri olduğunu” vurguladı. Bahçeli, “Böyle bir durumda, Mersin’de, 17.25 itibarıyla isminin verilmesi hali düşündürücüdür. Bunu kim düşünmelidir? Burhanettin Bey düşünmelidir. Bunu kim düşünmelidir? İYİ Parti Genel Merkezi düşünmelidir. Burada gerçekten bir ihmal mi vardır veya bir art niyet mi vardır veya Zillet İttifakı’nın farklı bir boyutu mu vardır? Bunları hep beraber göreceğiz” dedi. Bahçeli, partisinin Adana’daki 50. yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığı ‘helalleşme’ çağrısını da Kocamaz üzerinden yineledi. Bahçeli, “Gelin, hep beraber olalım bir daha helalleşelim. Bu defa Mersin’i daha güçlü bir şekliyle alalım derim” diye konuştu.

‘Onu doktorunuz bilir’

2001 yılındaki ekonomik krizden örnekler veren ve 4 Temmuz 2002’de, Başbakanlık Konutu’nda, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıyı anlatan Bahçeli, burada Kemal Derviş ile ilgili olarak dikkat çeken ifadeler kullandı. Bahçeli, “Rahmetli Ecevit, ‘Bu ekonomik krizi nasıl aşarız? Bürokrasideki ve kıymetli bakan arkadaşlarımızın bir önerisi var mıdır’ diye sordu. Türkiye’ye sipariş edilmiş olan Kemal Derviş bir cümle sarf etti: ‘Efendim, yeni bir senaryoya ihtiyacımız var.’ Ecevit merak etti; ‘Ne gibi bir senaryo’ diye sordu. Birisi de ‘Efendim onu doktorunuz bilir’ dedi. Sonrasını biliyorsunuz... Rahmetli Ecevit’in hastane hayatı. ‘Ecevit’siz hükümet’, ‘MHP’siz yönetim’ gibi kavramlarla Türkiye nereye getirildi” dedi. Bahçeli, ekonomideki bugünkü durum ile ilgili de “Şimdi Kemal Derviş masada değil ama sureti masada gibi gözüküyor. Yeni yeni oyunlar, yeni yeni tezgâhlar... Adına Trump mı dersiniz, ne derseniz deyin. Bazıları bu gibi konulara alet olmamalı” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, adı seçim kuruluna geç bildirilen ve adaylığı tehlikeye giren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile ilgili, “İYİ Parti, bugün bir tuzakla daha karşı karşıya. Buradan ilan ediyorum, ne yaparsanız yapın, bu tuzağı da bozacağız. Allah’ın izniyle bu hain kumpası da bozacağız. Bu hain kumpas, aramızdan birilerinin ihmali gibi gösterildi. Çok açık söylüyorum; bu bir ihmal değildir. Bu bir sorumsuzluk da değildir. Bu, İYİ Parti’ye yönelik ‘dahili’ bir operasyondur” dedi.

Partisinin aday tanıtım ve belediyecilik vizyon toplantısına seçim kuruluna adı geç bildirildiği için tartışmalara konu olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ile gelen Akşener, özetle şunları söyledi:

Bu tuzağı bozacağız: Biliyorsunuz, Burhanettin Başkan Mersin’de işi bitirdi. Bunu herkes gördü, biliyor. İyi, cesur insanlar, ilk günden beri bir şey söylüyorum, diyorum ki: Mersin’i alacağız. Bu iddiayı çekemeyenler; hazmedemeyenler; dün (önceki gün) kirli bir oyuna daha tevessül ettiler. Kurulduğu günden bu yana, türlü engeller, tuzaklarla karşılaşan İYİ Parti, bugün bir tuzakla daha karşı karşıya. Buradan ilan ediyorum, ne yaparsanız yapın, bu tuzağı da bozacağız. Allah’ın izniyle bu hain kumpası da bozacağız.

Failleri biliyoruz: Bu hain kumpas, aramızdan birilerinin ihmali gibi gösterildi. Çok açık söylüyorum; bu bir ihmal, sorumsuzluk değil. Bu, İYİ Parti’ye yönelik ‘dahili’ bir operasyondur. Kocamaz’ın ve dolayısıyla partimizin yoluna örülen bu duvar, Türkiye’de siyasetin getirildiği noktayı tariflemek bakımından ibret vericidir. Biz, bu tablonun asıl faillerini, bu operasyonun nedenlerini, niçinlerini, nasıllarını, çok iyi biliyoruz. Partimiz üzerinde oyun oynayanlar ve onların maşalarıyla ilgili gerekeni yapmak, refahı için siyaset yaptığımız aziz milletimize karşı, boynumuzun borcudur.

Daha yeni başlıyoruz: Bu ülkenin İYİ ve cesur insanları olarak, “Daha yeni başlıyoruz.” İYİ insanlar, cesur insanlar, gönlünüzü ferah tutun.
Bizim içinde yer aldığımız hiçbir öykü, biz bitti demeden bitmez. Tereddüttünüz olmasın. Bu gerçeği herkes görecek. Burhanettin Başkan, yeniden Mersin’e iyi gelecek.

Cumhur İttifakı’nın adayını suçladı

Burhanettin Kocamaz da toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, “Mücadelemize devam edeceğiz. Parti genel merkezimiz evrakın teslimiyle ilgili bir arkadaşı görevlendirmiş. Onların artık nedenini tam bilemiyoruz ama daha önce ‘Cumhur İttifakı’ adayının, (MHP’den Hamit Tuna) bir buçuk ay önce, ‘Göreceksiniz, Burhanettin Kocamaz İYİ Parti’den de aday olamayacak’ gibi bir ifadesi vardı. Herhalde onun içini doldurmaya çalıştılar. İtirazda bulunduk ama yani oradan nasıl neticelenecek bilmiyoruz. Burada çok büyük bir ihanet var, hainlik var. Bunlar da mutlaka cezasını çekmeli” dedi. Kocamaz, “Evrakın teslim edilmediğini siz nasıl öğrendiniz” sorusu üzerine de “Tarsus’ta cenazedeydim, bir haber geldi dosyalar verilmemiş diye. Hemen Mersin’e geldik ama yarım saat sürüyor Tarsus’tan. O arada 17.26’da teslim edilmiş. Burada kesin bir ihanet var” ifadelerini kullandı. Başka bir partiden aday olup olmayacağının sorulması üzerine Kocamaz, “Bakalım, bekleyelim görelim” karşılığını verdi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli, Kemal Derviş, Meral Akşener

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler