AKP’li başkan tartıştığı kaymakamı sürdürdü!

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, AKP'li Alpu Belediyesi Başkanı Rafet Demirtaş ile tartışan kaymakamın sürüldüğünü söyledi. Olayı Meclis gündemine taşıyan Çakırözer, Süleyman Soylu’ya "Devletin parasını partilerin hizmetine sunmayan kaymakam nasıl sürgün edilir?" diye sordu.

14 Mart 2019 Perşembe, 20:19

<haber-dikey:1288367>

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, AKP'li Alpu Belediyesi Başkanı Rafet Demirtaş'ın 4 bin TL’lik bir elektrik faturasının Alpu Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kasasından ödenmesini istediğini ve Alpu Kaymakamı Ömer Özbay'ın talebi reddetmesi üzerine Belediye Başkanı Demirtaş ile aralarında tartışma yaşandığını iddia etti.

İddiaya göre, Demirtaş Özbay’a “seni sürdüreceğim” dedi ve Kaymakam Özbay Niğde’nin Altunhisar ilçesine tenzili rütbe ile sürüldü. Yaşananlara, “Devletin fakir fukara için ayırdığı parayı siyasi partilerin hizmetine sunmayan kaymakam nasıl olur da bir gecede sürgün edilir? Ülkemizde namuslu, dürüst bürokratlığın bedeli bu mudur? Soruşturulacak ve tedbir uygulanacak olan devletin parasını koruyan kaymakam değil, belediye başkanı olmalıdır” tepkisini gösteren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

TENZİLİ RÜTBE İLE SÜRGÜN
Yaşananlara tepki gösteren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Alpu Kaymakamı Özbay, AKP’li belediye başkanı Demirtaş’ın tehdidinin ardından tenzili rütbe ile sürgün edildi. İktidar partisinin belediye başkanı, bir sonraki dönemde de yine iktidar partisinin belediye başkan adayının tehdidinin ardından bir bürokratın sürülmesi kabul edilemez. Soruşturulacak ve tedbir uygulanacak olan devletin parasını koruyan kaymakam değil, belediye başkanı olmalıdır” dedi.

Alpu Belediye Başkanı Demirtaş’ın daha önce de 11 aydır maaşını alamayan işçileri “Seçimi kazanırsak, maaşlarını vereceğiz” sözleri ile tehdit etiğini, itiraz eden işçilerin de görevine son verdiğini anımsatan Çakırözer, “Devletin parasını siyasi partilerin hizmetine sunmayan kaymakam nasıl olur da bir gecede sürgün edilir? Ülkemizde namuslu, dürüst bürokratlığın bedeli bu mudur?” dedi.

OLAY MECLİS GÜNDEMİNDE
 Çakırözer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu sorulara yanıt istedi:
“Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş ile Alpu Kaymakamı Ömer Özbay arasında 4 bin TL'lik bir elektrik faturasının Sosyal Yardımlaşma Vakfı bütçesinden karşılanması için tartışma yaşandığı doğru mudur? Yaşanan tartışma sırasında Demirtaş’ın Özbay’a “seni sürdüreceğim” tehdidinde bulunduğu doğru mudur? Kaymakam Özbay’ın Alpu Kaymakamlığı görevinden alınıp, Altunhisar Kaymakamlığı’nda görevlendirilmesinin gerekçesi Belediye Başkanı Demirtaş ile arasında yaşanan tartışma mıdır? Belediye Başkanı Demirtaş, tartışmanın ardından İçişleri Bakanlığı merkezini bilgilendirmiş midir? Demirtaş’ın Alpu Kaymakamı Özbay’ın görevinden alınması ile ilgili bir talebi veya bu sonucu doğuracak bir şikâyeti olmuş mudur? 11 ay boyunca belediye işçilerine aylık ödemesi yapmayan, işçilere seçimi kazanması durumunda ödeme yapacağını söyleyen, itiraz eden işçilerin görevine son veren, ilçe kaymakamı ile bu şekilde bir tartışan Alpu Belediye Başkanı hakkında herhangi bir idari inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır?”