AKP'nin çaresizliği

HDP’nin İstanbul’da “AKP’nin kaybetmesi” stratejisi ve Cumhur İttifakı’nın İmamoğlu’nu yıpratma çabasının sonuç vermemesi iktidarı İmralı’ya yöneltti. Terör örgütü lideri ile görüştürülen Doç. Dr. Özcan, “Öcalan HDP’ye, ‘23 Haziran’da tarafsız kalın’ çağrısı yaptı” dedi. Görüşmeyi Erdoğan da doğruladı. Erdoğan, “İktidar mı gönderdi” sorusuna “Derdimiz o değil. Öcalan ile Demirtaş arasında iktidar mücadelesi var. Öcalan’ın HDP’ye kesin tavrı var” diye konuştu. “Terörist” demekten kaçınan Erdoğan, “Apo” ya da “Öcalan” ifadelerini kullandı.

cumhuriyet.com.tr
20 Haziran 2019 Perşembe, 21:35

 

HDP’nin İstanbul’da “AKP’nin kaybetmesi, demokrasi güçlerinin kazanması” stratejisi ve Cumhur İttifakı’nın, seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu yıpratma çabalarının sonuç vermemesi iktidarı İmralı’ya yöneltti. İktidara yakın Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu’nun terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın “HDP’nin nötr kalmasını düşündüğünü” ve kendisiyle görüşen avukatlarının “vakit geçirmeksizin açıklama yapması gerektiğini” yazmasının ardından dün akşam dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İmralı’ya gönderilen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın “HDP’ye İstanbul seçiminde tarafsızlık çağrısı yaptığını” ileri sürdü.

İHA’nın haberine göre de Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın kendisinin kitaplarını incelediğini ve görüşmek istediğini söyleyerek “Devletin bunu uygun görmesi sonucunda İmralı’da görüşme gerçekleşti. Avukatlarının açıklama yapmadığını öğrenince tepki gösterdi. Bana emanet verdi. Emaneti açıklıyorum. Emanete ihanet edilmez, sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez” dedi. Özcan daha sonra mektubu okudu.

HDP kaynakları “Kesinlikle itibar etmiyoruz. HDP seçmeninin kafasını karıştırmak için yapılmış bir hamle” değerlendirmesini yaptı. İmralı’ya Öcalan’la bağlantısı olmayan bir kişinin gönderilmesi sorgulanırken, avukatlar bugün açıklama yapacaklarını duyurdu. Çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de “Son yapılan görüşmenin açıklamasını yarın avukatları yapacak. Kısa bir notunun olduğu ve bu notta da özellikle demokrasi ittifakı, demokratik müzakere gibi geçmişte yaptığı 3 açıklamanın çerçevesinde açıklamalarının olduğu bilgisi geldi. Dolayısıyla Anadolu Ajansı’nın açıklamasına itibar etmemek de yarar var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ‘Apo’ dedi
Gelişmeler üzerine canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özcan’ın ziyaretine ilişkin “İktidar mı gönderdi” sorusuna “Bizim derdimiz o değil. Bir iktidar mücadelesi var. Öcalan ile Demirtaş arasında” yanıtını verdi. Erdoğan “Öcalan'ın çok sert açıklamaları var. Demirtaş'a hesap sormaktan tutun dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği yönünde. Onların bu ihaneti sebebiyle kesin bir tavrı var” dedi. “Terörist” demekten kaçınan Erdoğan, “Apo” ya da “Öcalan” ifadelerini kullandı. 

 

<haber-yatay:1449876>