Bakan Pakdemirli’den 'Volkswagen' açıklaması

Kuru üzüm rekolte açıklaması için Manisa’da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuracağı yeni fabrika için Türkiye'de karar kıldığı öne sürülen Alman otomotiv devi Volkswagen ile ilgili isim vermeden açıklamada bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la aralarında geçen diyaloğu anlatan Bakan Pakdemirli, “Sanayi Bakanımız, ‘Manisa’da bir araba fabrikasının yatırım durumu var. Ne dersin, seni de ilgilendiren bir kısmı var’ dedi. Ne gerekiyorsa hepsini yap, tüm yetki sende bütün imzaları atabilirsin bakanlığın yerine çünkü Manisa bizim için çok önemli dedim" ifadelerini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2019 Perşembe, 19:11

[Haber görseli]Alman otomotiv devi Volkswagen'ın yeni fabrikasının nerede kurulacağına ilişkin söylentiler son dönemde artış gösterirken; VW'nin kurualacak yeni fabrika için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapmaya çalıştığı ifade edilmişti.

DW Türkçe'nin Alman kamu yayıncılık kurumu ARD'den aktardığı haberde, Volkswagen’in Passat, Skoda ve Seat modellerinin üretileceği yeni fabrika için Manisa'da karar kılındığı, Ankara'nın VW'nin tüm taleplerini karşılayarak devlet güvencesi verdiği bildirilmişti. Haberde, resmi açıklama için bazı pürüzlerin giderilmesinin beklendiği belirtilmişti.

Kuru üzüm rekolte açıklaması için Manisa’da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada isim vermeden dünya devi otomobil firması Volkswagen’in yatırım için Manisa’yı seçtiğini ifade etti.

Manisa’nın bir tarım şehri olmasının yanında önemli bir sanayi şehri de olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la geçtiğimiz aylarda aralarında geçen diyaloğu şu ifadelerle anlattı:

“Kendimi Manisa’da evimde hissediyorum. Manisa’da 515 bin hektarda tarım yapılan bir şehir. Manisa sadece tarım değil aynı zamanda bir de sanayi şehri. Sayın Sanayi Bakanımız Mustafa Varank bey beni birkaç ay önce aradı ve dedi ki ‘Manisa’da bir araba fabrikasının yatırım durumu var. Ne dersin, seni de ilgilendiren bir kısmı var. Çünkü araziler bakanlığınızı ilgilendiren kesimler var ve bakanlığınız çok önemli kilit bir noktada. Bu konuda ne yapabiliriz?’ dedi. Ne gerekiyorsa hepsini yap, tüm yetki sende bütün imzaları atabilirsin bakanlığın yerine çünkü Manisa bizim için çok önemli dedim"

''MANİSA'DA İMAR KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA YAPARIZ''

Manisa’daki imar konusuyla ilgili olarak da Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e cevap veren Bakan Pakdemirli şunları söyledi:

"Sayın başkan mazbatayı alır almaz ilk birkaç haftada bizi ziyarete geldi. İmar konusunda da üzerimize düşen ne varsa, koruma kullanma dengesini koruyacak şekilde imarla ilgili üzerimize düşen her şeyi yaparız. Ben Manisa’dan gittikten sonra Manisa’yı unutanlardan değilim. Manisa benim için çok önemli ve Manisa ile olan bağımı hiçbir zaman koparmayacağım bundan emin olun.”

A+ A-