Kapat
A+ A-

Oran: Türkiye'deki yangını söndürecek itfaiye CHP'dir

Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP, “Türkiye’nin birleştirici gücü olan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’deki yangını söndürecek bir itfaiyedir. Halkımızın 1 Kasım’da bize su taşımasını istiyoruz.” dedi.
CHA
Yayınlanma tarihi: 30 Ekim 2015 Cuma, 16:02

CHP’nin Osmaniye’deki seçim çalışmalarına katılmak üzere Adana’ya gelen Umut Oran, burada önce Adana Milletvekili adayı Burhanettin Bulut’la Seyhan ilçesi Kıbrıs Caddesi’nde esnaf ziyareti yaptı sonra da CHP Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ’a ve ekibine başarı dileyen Oran, 1 Kasım genel seçimlerinin Türkiye için tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Tüm CHP’lilerin mazeretsiz olarak seçim çalışmalarına katılması gerektiğinin altını çizen Oran, CHP’nin tek hedefinin iktidar olduğunu söyledi. Bir tek oyun bile arkasında ve peşinde olmak gerektiğini dile getiren Oran, “Kimseye verecek ödünç veya emanet oyumuz yok.” diye konuştu.

CHP DIŞINDAKİ PARTİLER SINIFTA KALDI

7 Haziran seçimleri sonrasındaki süreçte CHP dışındaki üç partinin de demokrasi, özgürlükler, barış noktasında sınıfta kaldıklarını aktaran Oran, CHP’nin ise 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadarki süreçte en sorumlu, en yapıcı ve en uzlaşmacı parti olduğunu ifade etti. “CHP ‘Önce insan’ dedi, ‘Önce akan kan dursun’ dedi, ‘Önce Türkiye’ dedi. Gerçekten de fedakar bir sorumluluk anlayışı içerisinde hareket etti.” şeklinde konuştu. Türkiye’de korkunç ve büyük bir yangın olduğunu vurgulayan Umut Oran, “Türkiye’nin her tarafı cayır cayır yanıyor. Bu yangının önemli bir parçası terörden kaynaklı. Türkiye’de son dört ayda dört yüzden fazla insanımız hayatını kaybetti ve bunların yarısı sivil” dedi.

TERÖRÜN BAŞ SUÇLUSU AKP, SUÇ ORTAĞI HDP

CHP’nin terör olaylarının araştırılması ve çözüm üretilmesi için TBMM’nin toplanıp bir komisyon kurulması yönündeki çağrısını anımsatan Oran, bunu AK Parti’nin reddettiğini anlattı. Oran, “İşin en ilginç tarafı MHP de bizim terörle mücadele ve terörün sorunlarının çözülmesi önerimizi reddetti. Aslında terörün baş suçlusu AKP’dir. HDP de onun suç ortağı. Çünkü HDP son üç yıl boyunca PKK’yla arasına çizgi çizemedi. AKP’yle bu süreci yasa dışı, parlamento dışı ve şeffaf olmayan bir şekilde yürüttüler. Dolayısıyla bugün terörün patlamasında HDP’nin de sorumluluğu var ama MHP de bu noktada masum değil. Bizim parlamento işi gücü bırakıp en önemli sorun dediğimiz terör konusunda bu işi çözmeli önerimizi MHP reddetti” ifadelerini kullandı.

SON BİR YILDA PARA YÜZDE 40 DEĞER KAYBETTİ

Ülkede ekonomik anlamda da bir yangın olduğunu dile getiren Oran, emeklilerin ve asgari ücretlilerin aldığı maaşın simit-çay parasına bile yetmediğini kaydetti. Ülkeyi bu duruma AK Parti’nin getirdiğine işaret eden Umut Oran, “Ekonomi tam dip yaptı. Sadece son bir yılda paramız yüzde 40 değer kaybetti. Sadece bir yılda vatandaşımızın cebindeki 100 lira 60 lira oldu.” dedi.

'CHP YANGINI SÖNDÜRECEK İTFAİYE'

Adana’nın gelişmesi, insanların işe ve aşa kavuşması, tekstil fabrikalarının çalışması, pamuğun yeniden Çukurova’da yetişmesi için bugüne kadar AK Parti’ye oy veren insanların aynı hatayı yapmamaları gerektiğini vurgulayan Umut Oran, şunları söyledi: “Bu noktada CHP olarak biz kadrolarımızla, programımızla vaatlerimizle, ilk 100 günlük eylem planımızla, ilk bir yıllık hükümet programımızla matematiksel, bilimsel, istatistiki… ne açıdan bakarsak bakalım ülkedeki yangını söndürecek tek partiyiz. Türkiye’nin birleştirici gücü CHP’ye tüm Adana’da dostlarımızın, hemşehrilerimizin güç vermesini istiyoruz. Biz Türkiye’deki yangını söndürecek bir itfaiyeyiz. Halkımızın da bize su taşımalarını istiyoruz.”

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Umut Oran

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler