A+ A-

'Dinleme listesi'yle ilgili açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dinleme listesi iddiasıyla ilgili konuştu. Arınç, "Üzücü bir olay, kamuoyu oldukça duyarlı. Konu soruşturma kapsamı içerisindedir, haberlerle ilgili olarak iki savcının ismi geçiyor" dedi.
Yayınlanma tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi, 19:05

Bülent Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

DİNLEME SKANDALI

Bakanlar Kurulu'nda konu üzerinde görüşme yapıldı. üzücü bir olay. Bugün 2 gazetede bir haber olarak yayınlanan isim listelerinin olduğu bir gün geçirdik. İsimleri geçen siyasetçi, yazar ve sanatçıların bu dinleme sırasında tanınmasın diye farklı isimler kullanılmak suretiyle dinlenmiş. Maalesef çok üzücü bir gelişme. 17 Aralık'tan sonra bazı savcı ve hakimlerin görev yerleri değiştirildi. Bunların isimleri zaman zaman HSYK tarafından açıklandı. 2 savcının ismi geçiyor. Adem Özcan ve Adnan Çimen. Bir hayali ihbar üzerine bir soruşturma başlatarak aldıkları hakim kararıyla bazı dinlemeler yapmışlar.

"2287 KİŞİ İZİNSİZ DİNLENMİŞ"

Şu anda inceleme konusu yapılan 107 klasör var. Bu klasörlerin 125'e ulaşabileceği soruşturmayı yapılan savcılar tarafından anlaşılabilecek. AA'nın da santral telefonlarının dinlendiğini ifade ettiniz. Bunlar tamammen kanunsuz dinleme talepleri ve kararlarıdır. Şu anda 2287 kişi ve telefon numarası üzerinde dinleme yapıldığı bugüne kadar geldiği ortaya çıkmış bulunuyor. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu mükemmel bir açıklama yapmış 'Hükümet neredeydi?' diye. Hükümet buradaydı ama kararı veren savcıya ve hakime etki yapmamız mümkün değil. Bir taraftan MİT ile tartışmaları, bir taraftan HSYK, internet tartışmaları kimlerin yaptıklarını kimin ihbarlarda bulunduğuna dikkat ederseniz bugün ortaya çıkan gerçekle kimlerin heyecan içinde olduğunu görürsünüz. Bu savcı hakkında bir inceleme, soruşturma başlatılmasını biz isteyebiliyor muyuz? Hayır.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ

Sayın Obama ile Başbakanımızın aralarının soğuduğu ifade edilmişti. 20 Şubat'ta bir görüşme yapıldı. Konuşulan konu Kıbrıs'ta görüşmelerin başlaması, Suriye ile, Mısır ile ilgili görüşmeler. Ukrayna'nın da konuşulduğunu söylemeliyim. Sayın Başkan Obama iyi ilişkilerin devam edeceğini ifade etmişleridir. Olumlu bir görüşmedir.

MİT KANUNU

MİT'le ilgili teklif komisyondan geçti bu hafta yasalaştırılacak. Gerekiyorsa eleştiriler haklıysa zamanı geldiğinde muhalet de katkı sağlıyor. Madde bazen yürürlükten öyle kaldırılıyor. Muhalefetin şöyle bir eksikliği var herşeyi bağıra çağıra karşı çıkıyorlar. Ama bağırıp çağıranların sayısı 28'i geçmiyor. MİT'in 30-40 yıllık yasasını bugünün şartları haline getirmek için bir yasal düzenleme yapılırken istihbarat örgütünün güçlü olmasını kim istemez? Genel Kurul'u bekleyelim umut ediyorum olumlu çıkacaktır.

BAŞBAKAN İLE ARINÇ ARASINDAKİ ÜSLUP FARKI

Bir gazetecinin Cemaat konusunda Başbakan ile kendi üslubu arasındaki farkı sorması üzerine "Bu soruyu iyi ki bana sordun" diyen Arınç, " İngiltere'de 2 gün güzel temaslar yaptım. Ben bir siyasetçiyim. Başbakanımızın yanında olmak her yönüyle bu hükümeti savunmak noktasındayım. Evet bazı konularda üslup farklılıkklarımız olabilir. Esasta ve özde ayrılmayız. O camianın binlerce samimi insanın benim gönül açmam lazım. Ama bugün öğrendiğim bu olaylar sayın başbakanımızın bu konularda ne kadar haklı olduğunu gösteriyor" dedi.

BÖCEK SORUŞTURMASI

Bugün polislikten atılmış ABD'ye gönderilmiş birisinin kaçmadı ben onunla görüşüyorum şeklinde bir mesajı var. Başbakanın konutuna böcek koyduğu düşünülen kişiden bahsediyorum.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler