Başbakan o genci darp etti mi?

Mustafa Sarıgül'ü vatandaşa yumruk attığı için eleştiren Başbakan Erdoğan'ın sicili de bu konuda çok parlak değil.
Yayınlanma tarihi: 4 Mart 2014 Salı, 16:28

[Haber görseli]

CHP'den İstanbul Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Sarıgül'ün vatandaşı darp ettiği iddiaları konuşulurken Adıyaman'da kendisini eleştiri yağmuruna tutan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında bir çocuğu dap ettiği haberleri tekrar gündeme geldi.
Erdoğan'ın 'vatandaş bunlara yumruğu sandıkta vuracak' sözleri üzerine bazı kullanıcılar 2009'da meydana geldiği iddia edilen bu olayı hatırlattı.
Aydın’da, 9 Mart 2009’da, Gazipaşa İlköğretim Okulu’nda sekizinci sınıfta okuyan M.S.Ö., arkadaşlarıyla basketbol oynamak için Atatürk Kapalı Spor Salonu önüne gitti. Bu sırada, yerel seçimler için şehre gelen Başbakan Erdoğan’ın otobüsü önünden geçiyordu. Babası kısa bir süre önce işten çıkarılan M.S.Ö., otobüsün kapısından yurttaşlara el sallayan Erdoğan’a “Allah cezanızı verecek!” diye bağırdı.
M.S.Ö.’nun iddiasına göre Erdoğan otobüsü durdurup korumalarına “Onu alın” diye emretti. İki koruma M.S.Ö.’un kollarına girdi. Biri arkadan M.S.Ö.’ un pantolonu ve külodunu tutarak, çocuğu otobüse bindirdi.
Hemen Başbakan’ın karşısına çıkarılan M.S.Ö. otobüste yaşananları şöyle anlattı: “Başbakan elini omzuma koydu ve ‘Ne dedin?’ diye sordu. Ben de aynen tekrar ettim. Başbakan ‘Neden?’ diye sordu. ‘Sizi sevmiyorum’ dedim. Başbakan ‘Bırakın gitsin’ dedi. Başbakan elini benim omzumla birlikte enseme koymuştu. Karşılıklı diyalog sırasında eliyle boynumu sıktı, söz konusu izler o zaman meydana geldi.”
Tutanağa ‘Başbakan’a hakaret’ diye geçti
M.S.Ö.’ye göre aynı sivil polis onu otobüsten güç kullanarak indirdi. Resmi polis aracına bindirdikten sonra yüzüne tokat attı. Önce Aydın Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’ne, ertesi gün savcılığa götürüldü. 13 yaşındaki çocuk, Erdoğan’ın korumaları tarafından yazılan tutanakta ‘Başbakan’a hakaret’ ile suçlanıyordu. Tutanağa şunlar yazıldı: “İsminin M.S.Ö. olduğunu öğrendiğimiz şahsın Sayın Başbakanımıza hitaben ‘Allah senin belanı versin’ diyerek iki kez söylemesi üzerine Sayın Başbakanımıza tekrar yanında ‘Seni sevmiyorum, Allah senin belanı versin’ demesi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri ikaz edilerek şahsın yakalanması sağlanmış, hakkında işlem yapılması istenmiştir.”
Savcılık, M.S.Ö.’yu ‘farik ve mümeyiz’ (yaptığının farkında, iyiyi kötüyü ayırt edebilir durumda) olup olmadığının belirlenmesi için Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda kontrole gönderdi. İncelemede ‘Biyolojik ve psikolojik gelişimine göre ‘Devlet Büyüklerine Hakaret’ suçunun hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneğinin olduğu saptandı. Ve Ö. hakkında TCK’nın 125. maddesi gereğince hakaret suçlamasıyla Aydın Çocuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılama sonunda mahkeme, ‘sanığın yaş itibariyle temyiz kudretine sahip olmadığı ve suç tarihinde 13 yaşında olduğu, işlediği iddia olunan hakaret suçunun hukuki anlam ve sonuçlarını algılama, bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin bulunmadığına’ belirterek hakaret suçunun koşullarının oluşmadığına hükmetti.
YARGITAY KARARI BOZDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Seni sevmiyorum Allah belanı versin” dediği için hakaret suçundan yargılanıp 13 yaşında olduğu ve işlediği suçun anlam ve önemini kavrayamadığı gereçesiyle ceza verilmeyen M.S.Ö. adlı çocuk hakkındaki kararı Yargıtay bozudu. Yargıtay kararında ‘Seni sevmiyorum Allah belanı versin’ sözünün hakaret değil, beddua olduğunu, bedduaya da ceza verilmeyeceğini, bu nedenle ceza verilmesine yer olmadığı yönünde karar verilmesi gerektiğini belirterek dosyayı yerel mahkemeye geri gönderdi. Yargılama, 11 Nisan 2014’te tekrar başlayacak.
A+ A-