Gül'den Facebook açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamada 'Facebook ve Youtube'u gerekirse kapatırız' açıklamasıyla "Youtube gibi Facebook gibi platformlar dünyanın her tarafında geçerli olan şeyler. Bunların kapatılması diye bir şey de söz konusu olmaz" dedi.
Yayınlanma tarihi: 7 Mart 2014 Cuma, 13:22

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Abdullah Gül'den Facebook ve Youtube açıklaması - VİDEO

Cuma Namazını Tarabya Hacı Cemal Yazgan Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Başbakan Erdoğan'ın 'gerekirse Facebook ve Twitter'ı yasaklayabiliriz' sözleri hatırlatılan bir gazeteciye yanıt veren Cumhurbaşkanı Gül, "Başka bir programım olduğu için ben izleyemedim ama gazetelerden biraz baktım" dedi. Gül bu konuyla ilgili şunları söyledi: Önce şunun bilinmesini isterim tabi. Türkiye demokratik bir hukuk ülkesidir. Hukuk çerçevesi içerisinde en gelişmiş demokrasiler gibi özgürlüklerin güçlenmesini arzu eden ve uğraşırken, buralarda herhangi bir şekilde gerileme kesinlikle söz konusu olmaz. Buna herkesin inanması lazım. Kimse böyle bir şeyi zaten özlemez Türkiye'de. İnternetle ilgili çıkan yasayı da biliyorsunuz. Bu yasada bazı sıkıntılı durumlar vardı.Daha sonra dikkat çekmem üzerine, TBMM de bütün bu noksanlıkları düzelttiler. Youtube gibi Facebook gibi platformlar dünyanın her tarafından geçerli olan şeyler. Bunların kapatılması diye bir şey de söz konusu olmaz. Yani bu platformlarda herhangi bir şekilde suç işlenirse, birisine hakaret veyahut birisinin özel hayatına saldırı söz konusu olursa, mahkeme kararıyla bunlar kapatılır ve gerçek ortamda suç neyse sanal ortamda da suç aynıdır, takibi yapılır. Ama herhangi bir şekilde özgürlüklerden geriye gidiş, söz konusu değil, Türkiye'de. Biz her zaman özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgili yaptığımız reformlarla hep gurur duyuyoruz. Daha da muhakkak ki bunlar hep ileri gidecektir.

BAŞBUĞ KARARI

Anayasa Mahkemesi'nin Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ'la ilgili verdiği kararı da değerlendiren Gül, " Bu konuyla ilgili ben hep uzun tutukluluğun haksızlık olduğunu ve cezaya dönüştüğünü söylerim. Sayın Başbuğ'la ilgili müracaatı Anayasa Mahkemesi'nin oybirliğiyle almış olmasını da doğrusu çok değerli bir karar olarak görüyorum. Ve eminim ki ilgili mahkemeler, bütün bunları dikkate alarak prosedür neyse onu yapacaklardır" diye konuştu.

Tutukluluk süreleriyle ilgili mahkemenin bir değerlendirme yapacağı şeklindeki gelişmeye de Cumhurbaşkanı Gül, "Bununla ilgili bir şey diyemem. Bunlar tamamen mahkemeleri, hukukçuları ilgilendiren bir konu, benim ayaküstü bu konuyla ilgili fikir beyan etmem doğru olmaz" dedi.

KIRIM'DAKİ GELİŞMELER

TİB'in 509 bin kişinin dinlendiği yönündeki açıklaması hakkında bilgisi olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son olarak Kırım'daki gelişmeleri değerlendirdi. Gül, "Ukrayna da Rusya da Türkiye'nin Karadeniz'den komşuları olan iki ülke. Karadeniz'de bir gerginliği hiç bir zaman istemeyiz" dedi. Bu konuyu her seviyede yakından takip ettiklerini söyleyen Gül, "Özellikle Kırım'da Türk asıllı Müslüman bir nüfus var. Bizi tabi ki yakından ilgilendiriyor. Bu konunun uluslararası hukuk çerçevesinde ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü çerçevesi içerisinde çözümü için hep gayret ediliyor. Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı gösteriyoruz" ifadesini kullandı.

A+ A-