A+ A-

'İlişkiye girerken şeyhinizi düşünün' diyen dekandan açıklama

'Cinsel ilişkiye girerken şeyhinizi hocanızı düşünün' diyen Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Okudan'dan skandal makaleyle ilgili açıklama geldi.
Yayınlanma tarihi: 07 Mart 2016 Pazartesi, 22:35

[Haber görseli]

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Okudan, 2003 yılında yazdığı ve cinsel ilişkiye giren bir kişinin ilişki sırasında "hocasını, şeyhini hatırlaması durumunda, doğacak çocuğun bereketli ve güzel ahlaklı doğacağını” öne süren sözlerinin sosyal medyada gündem olmasının ardından açıklama yaptı.

Okudan yaptığı açıklamada söz konusu makalede yer alan görüşün kaynak gösterilerek başka bir 'bilim adamından' alındığını ve kendisine aitmiş gibi gösterilerek hakkında algı operasyonu yapıldığını iddia etti.

Okudan'ın Süleyman Demirel Üniversitesi'nin internet sitesinden yayınladığı açıklama şöyle:

07.03.2016 tarihinde bazı medya organlarında doğrudan şahsımla alakalı tamamen algı oluşturmaya yönelik, gerçeği yansıtmayan, iftira niteliğinde yalan bir haberle çirkin bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu hâsıl olmuştur.

İlmi ve akademik bir araştırma dergisinde 2003 yılında yayınlanan makaleme dayandırılan görüşler her ne kadar tarafıma aitmiş gibi gösterilse de, söz konusu makalede görüleceği gibi, başka görüşlerin yanında diğer bazı bilim adamlarının görüşleri olduğu açıkça ifade edilmiş ve bilimsel kaynak gösterme kriterlerine uygun olarak nakledilen görüşün geçtiği kaynağa dipnotla atıfta bulunulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili atıf yapılmış olan bilimsel eserin künyesi makalemin kaynakçasında detaylı bir şekilde verilmiştir.

Makalede rabıtaya ilişkin klasik yaklaşımlar dile getirilirken ortalama görüşler yanı sıra diğer görüşe de yer verilmiştir. Tarafımızdan da konuya ilişkin akademik bakışın olgunlaşması ve belirginleşmesi amacıyla nakledilmiştir. Şahsi yaklaşımlarla hiçbir şekilde ilgili olmayan ve konusu içinde değerlendirilmesi gereken bir görüşü tarafımdan bugün açıklanıyor gibi gösterilmesi her türlü insaf ölçüsünün uzağındadır ve hiçbir vicdani ahlak ölçüsüyle izah edilebilecek nitelikte değildir.

Kişilik haklarıma doğrudan saldırı içeren, sosyal medya ve internet ortamında birçok ağır hakarete maruz kalmama ve akademik kimliğimin zarar görmesine sebep olan bu haberin yayınlanması habercilik mesleğinin temel kriterlerinden birisi olan doğru ve tarafsız habercilik anlayışına da  ters düşmektedir. Öyle ki 2003 yılında yayınlanmış olan bu makalemin, aradan geçen 13 yıl sonrasında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’na Vekaleten atandığım 03 Mart 2016 tarihinden sadece birkaç gün sonra gündeme getirilmesi de oldukça manidardır.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Süleyman Demirel

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler