"Namaz kılmayan hayvandır" diyen profesör çark etti

Devlet televizyonu TRT’de namaz kılmayan insanları ‘hayvan’ olarak niteleyen ilahiyat profesörü Mustafa Aşkar, söylediği sözlerin yanlış anlaşıldığını öne sürerek özür diledi. Skandal sözler için bir açıklama da RTÜK'ten geldi.
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2016 Pazartesi, 20:46


TRT 1 ekranlarında yayımlanan “Ramazan Sevinci” programına 12 Haziran 2016 tarihinde konuk olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Profesörü Mustafa Aşkar, “Namaz kılmayan hayvandır” demişti.

Sabah’ın haberine göre, Akşar’ın açıklaması şöyle:

“12 Haziran Pazar günü TRT 1 kanalında konuk olarak katıldığım 'Ramazan Sevinci' programında, konunun önemini vurgulamak amacıyla kullandığım ifadeler maalesef yanlış anlaşılmıştır. Yanlış anlaşılmaya ve maksadını aşan yorumlara sebebiyet verdiğim için kamuoyundan özür diliyorum. Hayırlı Ramazanlar...”

O sözlere suç duyurusu

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Umut Beyaz, TRT’de yayınlanan “Ramazan Sevinci” programındaki “Namaz kılmayan hayvandır” sözleri için suç duyurusunda bulundu.

Aşkar’ın sarf ettiği sözler nedeniyle cezalandırılması gerektiği belirtilen suç duyurusunda “Şüpheli, bu ifadeleri ile toplumda kendisiyle aynı düşünce ve inancı paylaşmayan kesimlere ‘hakaret’ etmekle kalmamış, aynı zamanda basın yoluyla ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunun da işlendiği” vurgulandı ve namaz kılmayan bir kişinin aşağılanmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

RTÜK'TEN AÇIKLAMA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından seçilen üyesi İsmet Demirdöğen ise konunun incelemeye alındığını belirterek şöyle konuştu: “Böylesine sapkın düşüncelerin halkın vergileriyle yayın yapan devlet televizyonunda dile getirilmiş olması hüzün vericidir. Hele bu düşünceleri taşıyanların üniversitelerde görev yapıyor olması üzüntüyü ciddi biçimde artırıyor. Bu tür kişilerin kesinlikle ekrana çıkarılmaması, tedavi edilmesi gerekiyor” görüşünü dile getirdi.

HDP'den "Namaz kılmayan hayvandır" diyen ilahiyatçıya tepki

CHP'li Altay'dan çok sert tepki: Onu TRT'ye çıkarıp program yaptıran hayvandır

"Namaz kılmayan hayvandır" diyen Aşkar için görevli olduğu üniversiteden açıklama

Başbakan Yardımcısı TRT'deki "Namaz kılmayan hayvandır" sözlerini pas geçti

Diyanet'ten 'Namaz kılmayan hayvandır' sözleri için açıklama

"Namaz kılmayan hayvandır" diyen Aşkar'ın Ensar Vakfı'yla ilişkisi

A+ A-