Pasaportlar Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, pasaportu alınan gazeteci ve avukatlar ile yazarımız Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’a gelen yurtdışı yasağını Meclis gündemine taşıdı.
Yayınlanma tarihi: 8 Eylül 2016 Perşembe, 03:06

[Haber görseli]

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu görüşe yer verdi. “Yurtdışı dönüşünde pasaportlarına el konulması ve hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmamasına rağmen, pasaportu alınan gazeteciler ile avukatların da pasaportlarına el konulmaya başlandığı ve yurtdışına çıkarken çıkışı engellenen avukatların pasaportlarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen “zayi kaydı” düşülmesi ve pasaportlarına el konulduğu haberlerinin akabinde Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın Almanya’nın Başkenti Berlin’e gidişine, ‘zayi pasaport’ kullandığı gerekçesiyle izin verilmediği haberleri de basına yansımıştır.”

‘Gerekçe ne?’

Tanrıkulu bu bağlamda; “16 Temmuz - 6 Eylül 2016 tarihler arasında ‘zayi kaydı’ düşülerek kaç gazeteci ile eşlerinin ve avukatların pasaportları iptal edilmiştir, yurtdışı çıkışları engellenmiştir? Hakkında herhangi bir adli tedbir olmayan Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulması seyahat hakkının ihlali değil midir?” sorularını sordu. Tanrıkulu ayrıca, yurtdışına çıkış yasağı uygulamasının gerekçesi ve Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulmasının gerekçesi hakkında bilgi istedi.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Can Dündar