CHP'li Sarıbal'ın Güneydoğu izlenimleri: ‘Burada yaşanan şiddet ve keyfilik'

CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şırnak, Hakkâri, Van ve Bitlis’deki izlenimlerini gazetemiz Cumhuriyet’e anlattı.
Yayınlanma tarihi: 25 Ağustos 2017 Cuma, 03:40

[Haber görseli]

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şırnak, Hakkâri, Van ve Bitlis’e giden CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bölgede bir polis devleti görüntüsü olduğunu belirterek, “Halk yok orada sadece polisleri, güvenlik güçlerini görüyorsunuz. Burada zorbalık, şiddet, keyfi uygulamalar hüküm sürüyor. İnsanlar umutsuz, mutsuz, keyifsiz ama en önemlisi de büyük bir baskı ve korku içinde. Konuşmuyorlar ama çok şey söylüyorlar. Açlığın, yoksulluğun, ekonomik eşitsizliğin hâkim olduğu bir durum var” dedi.

Sarıbal, “Kayyımlar, çok büyük yatırımlar yapıyorlar. Karayolları, İl Özel İdareleri, DSİ, Valilikler, herkes bir taraftan kayyım atanan yerlere yatırımlar yapıyor. Bu bir taraftan iyi gibi görünüyor. Öte yandan soru şu. Neden devlet bugüne kadar, yani kayıymlardan önce bu hizmetleri yerine getirmedi. Halk şunu söylüyor. ‘Evet hizmet için iyi ama bizim seçtiğimiz, irademiz olan belediyelere kayyım atayarak, irademizi yok sayarak, bizim özgürlüklerimizi elimizden alarak, başkanlarımızı içeriye tıkmalarını kabul etmiyoruz. Devlet burada ikiyüzlülük yapıyor” dedi.

Seçime baskıyla girilecek

“Askeri olarak, güvenlik olarak harcanan paranın haddi, hudutu, hesabı yok” diyen Sarıbal, “Böyle bir para, Şırnak ve Hakkâri özelinde değerlendirildiğinde, oralara bu kentler gibi onlarcası kurulabilirdi. Bu yapıyla belli ki siyasal iktidar, bölgede başka bir şeye hazırlanıyor. 2019’a bir şekilde sağlıktı ve tamamen demokratik seçimler yerine, burayı güvenlik birimleri ile teslim almış, kendi kontrolünde tutan ve kendisine siyasi avantaj sağlayan bir seçimle götürmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Polis devleti görüntüsü

Bölgede polis devleti görüntüsünün bulunduğuna dikkati çeken Sarıbal “Halk yok orada. Sadece polisleri, güvenlik güçlerini görüyorsunuz. Bir vatandaş polis aracını geçmek isterken korna çaldığında, hemen başına polisler toplanıp, ‘ne diyorsun sen?’ diye çıkışıyor. Burada zorbalık, şiddet, keyfi uygulamalar hüküm sürüyor” diye konuştu.

Kocaeli’nde kişi başı yıllık gelirin 24 bin dolar olduğunu, bunun Van’da 3 bin dolar, Şırnak’ta 1500 dolara indiğine dikkat çeken Sarıbal, “Üniversiteyi kazandığı halde, parasızlık nedeniyle üniversiteye gidemeyen onlarca, yüzlerce genci gördüm” dedi. Hakkâri’de yaklaşık 20 belediyeye kayyım atandığını yüzlerce kişinin işten çıkarıldığını belirten Sarıbal, FETÖ’cü değil Saray rejimine muhalif olanların atıldığını söyledi. Sarıbal, yıkılan kentlerin yerine yapılan TOKİ konutlarının kimlere dağıtılacağının ise bilinmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’na sunacak

Hazırlayacağı raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletecek Sarıbal, “Kürt-Türk kardeşliği, dayanışması oluşmadan bu ülkede hiçbir zaman refah, huzur, eşit yurttaşlığın olmadığını anlatmaya çalışacağız. Ayrıca bu bölgede hiçbir vatandaşımızın bölünmeden yana olmadığını ancak eşit yurttaşlık talepleri olduğunu anlatacağız” diye konuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Orhan Sarıbal