Yeni KHK'de MİT müsteşarı ve milletvekilleri ile ilgili önemli karar

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan 694 sayılı KHK'da önemli kararlar alındı. Yeni KHK'ye göre Başbakanlığa bağlı olan MİT Cumhurbaşkanlığına bağlandı, MİT Müsteşarı'nın tanıklığı da Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlandı. Milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği suçlardan soruşturma açılabilecek.
Yayınlanma tarihi: 25 Ağustos 2017 Cuma, 08:08

[Haber görseli]Resmi Gazete’de yayımlanan 693 sayılı KHK ile 922 kişi kamudaki görevinden ihraç edilirken, 57 kişi görevine iade edildi, 13 emekli TSK personelinin rütbeleri alındı ve 6 kurum ve dernek kapatıldı.

Açığa alınan 734 emniyet mensubu göreve iade edildi

'Yanlışlık var' diyen AKP'li vekilin kızı işe iade edildi

693 sayılı KHK ile görevlerine iade edilenlerin tam listesi

694 sayılı KHK ile ise yeni bazı düzenlemeler ve kararlar alındı.

Buna göre; 694 SAYILI KHK İLE;

- Milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği suçlardan soruşturma açılabilecek.

- MİT Müsteşarı'nın tanıklığı Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlandı.

- Özel Harekat Daire Başkanlığı’na 3004, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de 29.000 kişilik kadro tahsis edildi.

- 4 bin yeni hakim ve savcı alınmasının önü açıldı.

- Albay ve generaller rütbe süresi dolmadan terfi alabilecek

2 GAZETE BİR AJANS KAPATILDI

Ayrıca Mavi Derneği, Kuran Sevenler Derneği, Antalya Çağlayan Lisesi Mezunları Derneği, Jojeva Medya Gazetesi, Gazete Sujin ve Diyarbakır-Dicle Medya Haber Ajansı isimli kurumlar kapatıldı.

MİT CUMHURBAŞKANI’NA BAĞLANDI

Cumhurbaşkanılığı bünyesinde Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu kuruldu. MİT Müsteşarının sorumluluğu Başbakandan alınıp, Cumhurbaşkanına verildi. MİT Müsteşarı hakkında soruşturma yapılması Cumhurbaşkanının iznine bağlandı. Devletin çıkarlarının veya görevin gizliliğinin zorunlu kıldığı hallerde MİT mensuplarının, MİT'te görev yapmış olanların tanıklığı MİT Müsteşarına, MİT Müsteşarının tanıklığı ise Cumhurbaşkanının iznine bağlandı.

EMEKLİ 10 TUĞGENERALİN RÜTBELERİ ALINDI

Yayınlanan yeni KHK’lere göre; Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya istifa eden subaylardan, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen Hava Kuvvetleri Komutanlığından 10 emekli tuğgeneralin rütbeleri alınarak, emekli kimlikleri iptal edildi.Söz konusu kişiler uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamayacak ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak, silah ruhsatları, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

İşte o generaller;

Emekli Tuğgeneral Ercan Dursun

Emekli Tuğgeneral Uğur Buldu

Emekli Tuğgeneral Mehmet Arif Pazarlıoğlu

Emekli Tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk

Emekli Tuğgeneral Atilla Yurttaş

Emekli Tuğgeneral Necip Yılmaz

Emekli Tuğgeneral Murat Yalçınel

Emekli Tuğgeneral Aydın Gündüz

Emekli Tuğgeneral Ersal Ölmez

Emekli Tuğgeneral Semih Koşucuoğlu

MİLLETVEKİLLERİNE SORUŞTURMA AÇILABİLECEK

694 sayılı KHK’de; milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği suçlardan soruşturma açılabilmesinin önü açıldı. Albay ve generallerin rütbe süresi dolmadan terfi alabilmeleri de yeniden düzenlendi.

İki yeni KHK yayımlandı: 922 ihraç 57 göreve iade

2 belde KHK ile ilçe yapıldı

A+ A-