Kapat
A+ A-

CHP'li Mehmet Tüm, Türkiye'ye kaçan IŞİD militanlarını sordu

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, IŞİD terör örgütüne mensup bine yakın militanın Türkiye’ye kaçtığını belirterek İçişleri Bakanlığını göreve çağırdı.
Yayınlanma tarihi: 27 Ekim 2017 Cuma, 12:04

ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center'in Dışişleri Bakanlığını dayanak göstererek yayınladığı IŞİD raporuna dikkat çeken CHP’li vekil, IŞİD terör örgütüne mensup bine yakın militanın hiçbir engele takılmadan Türkiye’ye giriş yaptığı iddiasının titizlikle araştırılması gerektiğini ifade etti.

ABD'den ürkütücü IŞİD raporu: 900 IŞİD'li 'hiçbir engele takılmadan' Türkiye'ye döndü

 “Halkımıza geçmişteki gibi güvenlik zafiyetlerinden ötürü aynı acıların yaşatılmasını istemiyoruz!”

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ayrıca soru önergesi veren CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin şunları söyledi: “IŞİD terör örgütü özellikle koalisyon güçlerine karşı savaşında ciddi şekilde yenilgiye uğratıldı. Binlerce IŞİD militanı bu süreçte Suriye ve Irak’ın komşu ülkelerine kaçmaya çalıştı veya illegal yollardan ülkesine döndü. Uluslararası araştırma şirketlerinin yaptığı çalışmalar, IŞİD içerisinde halihazırda Türkiye vatandaşı binden fazla militanın olduğunu gösteriyor. ABD merkezli Soufan Center’in geçtiğimiz gün yayınladığı rapor da ne yazık ki bunu doğruluyor. Ama asıl korkutucu olanı, raporda 900 IŞİD militanının Türkiye vatandaşı olduğu için hiçbir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğü belirtiliyor. Devletin elinde bu tür bir çalışma olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak biz halkımıza geçmişte olduğu gibi güvenlik zafiyetlerinden ötürü yine aynı travmaların yaşatılmasını istemiyoruz. IŞİD militanlarının ülkemizde nasıl cirit attığını, eylem yapmadan tutuklanmadığını, onlarca delil olmasına rağmen nasıl serbest bırakıldığını gayet iyi hatırlıyoruz. İstendiğinde IŞİD’e karşı etkin mücadele sürdürüldüğünü de görüyoruz. Umuyorum ki, IŞİD’in ciddi şekilde kan kaybettiği bu süreçte, devletin bu teröristlere ilişkin de ciddi bir istihbarat ve güvenlik çalışması vardır.”

 “Koalisyon güçlerinin operasyonu sonrası sınırlarımızda yakalanan IŞİD militanı sayısı kaçtır?”

 CHP’li Mehmet Tüm, İçişleri Bakanı Soylu’ya verdiği önergede şu soruları iletti:​

Türkiye’den IŞİD terör örgütüne katılan militan sayısı kaçtır? Türkiye’de tutuklu bulunan veya hüküm giyen selefi terör örgütü üyesi kaç kişi bulunmaktadır?

IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin operasyonu sonrası sınırlarımızda yakalanan veya güvenlik güçlerimize teslim olan IŞİD militanı sayısı kaçtır?

ABD merkezli Soufan Center’in Türkiye’ye geri dönen bine yakın IŞİD militanı olduğu iddiası doğru mudur?

Bakanlığınız bünyesinde ABD merkezli Soufan Center’in araştırmasına benzer bir çalışma yapılmış mıdır?

Ülkemize kaçmaya çalışan IŞİD militanlarına ilişkin ne tür güvenlik tedbirleri alınmaktadır? IŞİD teröristlerine yönelik istihbari önlemler veya güvenlik tedbirleri yeterli olmakta mıdır?

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Tüm, Süleyman Soylu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler