A+ A-

Bakanlıklar için 5 yılda ödenen cep telefonu faturası 79 milyon lira

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlıkların ve bağlı kuruluşlarının beş yıllık telefon faturalarının 79 milyon 185 bin TL olduğunu açıkladı. En fazla ödeme, 49 milyon TL ile Ensar Vakfı'nın sponsoru Turkcell'e yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 8 Aralık 2017 Cuma, 15:57

[Haber görseli]CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine yanıtı Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. Maliye Bakanı Ağbal, Bakanlıkların 2012 ve 2017 yılları arasındaki telefon görüşmelerinin kamuya maliyetinin 79 milyon TL olduğunu açıkladı.

Tanrıkulu önergesinde, 2012 ve 2017 yılları arasında Bakanlıkların ve bağlı kurumların kullandığı mobil telefon hatlarına ait konuşma ve SMS tutarları ile sabit hatlardan yapılan görüşmelerin maliyetini sordu. Tanrıkulu’nun Haziran ayında verdiği önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Ağbal, yapılan telefon görüşmelerinin ve SMS gönderimlerinin kamuya maliyetinin toplam 79 milyon 185 bin 931 TL olduğunu açıkladı.

Ağbal, beş yılda Türk Telekom şirketine 18 milyon 890 bin TL, Vodafone'a 10 milyon 586 bin TL ve Ensar Vakfına sponsor olması ile tartışılan Turkcell’e 49 milyon 708 bin TL ödendiğini açıkladı.

Yıllara ve firmalara göre telefon kullanım bedelleri şöyle:

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Naci Ağbal

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler