A+ A-

Her yer suç mahali... 2017'de 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre, 2017 yılında kadın cinayetlerinde artış yaşandı. 387 çocuk cinsel istimara uğrarken, 332 kadın cinsel şiddete maruz kaldı.
Yayınlanma tarihi: 5 Ocak 2018 Cuma, 22:07

[Haber görseli]

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, 2017 yılı kadına yönelik şiddetin arttığı bir yıl oldu. Geçtiğimiz yılda 409 kadın öldürüldü. 384 çocuk cinsel istismara uğrarken, 332 kadın ise cinsel şiddete maruz kaldı.

409 kadın yaşamını yitirdi

2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Rapora göre en fazla kadın cinayetinin işlendiği ay Aralık olarak belirlendi. Laikliği ortadan kaldıran ve kadın cinayetlerini artıracağı yönünde endişeleri taşıyan "Müftülere nikah kıyma yetkisi" de Meclis'ten geçirildi.

[Haber görseli]

En çok kadın cinayetinin işlendiği il İstanbul

Platformun verilerine görei bir yıl içerisinde en çok kadın cinayetinin gerçekleştiği iller; İstanbul’da 57, İzmir’de 32, Antalya’da 25, Bursa’da 18, Adana’da 17, Gaziantep’te 15, Konya’da 12 şeklinde oldu.

Yaş aralığı düştü

Platformun topladığı verilere kadın cinayetlerine kurban gidenlerin yaş aralığının düştüğü saptandı.Bu yıl 15-18 ve 19-25 yaş arasında toplam 65 kadın öldürüldü.

Katil zanlısı %22 ile eşler

Kadınların kimler tarafından öldürüldüğüne bakılacak olursa; %33 tespit edilemeyen, %22 eş, %13 tanıdığı biri/akraba, %9 erkek arkadaş, %5 boşandığı eş, %4 baba, %4 oğul, %4 tanımadığı biri, %3 ayrıldığı erkek arkadaşı, %2 ağabey ve %1 ile üvey oğul.

Kadınların büyük çoğunluğu ateşli silah ve kesici aletle öldürüldüler.

[Haber görseli]

Müftü nikahına karşı kadınlar eylemdeydi

Kadınlar müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyı Türkiye'nin pek çok yerinde protesto etti. Sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütlerinin tüm itirazlarına karşı yasa Meclis'ten geçti.

Yetkiyi aştılar... İmamlara da resmi nikah yetkisi

Beşiktaş Müftülüğü önünde kadınlardan protesto: İtaat yok, kadınlar var

Kadınları ayağa kaldıran müftü nikahı için Erdoğan'dan rest: İsteseniz de istemeseniz de Meclis'ten geçecek


332 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı

2017 yılında 332 kadının cinsel saldırıya maruz kaldığı belirlendi. Kadınların 129'u kamuya açık alanda cinsel saldırıya maruz kaldı.

[Haber görseli]

Erkeklerden cinsiyetçi öneri:'Pembe otobüs, vagon' teklifi

Kadınları 'koruyacağı' gerekçesiyle hükümetten cinsiyetçi bir uygulama teklifi geldi. Yalnızca kadınların kullanacağı pembe taksi, otobüs, vagon gibi ulaşım araçlarının kullanılması önerildi. 'Pembe otobüs' vb. talebinde bulunanların açtığı stantta görevli olanların da imzacıların da erkek olması dikkatleri çekti.

Van'da 'pembe otobüs' kampanyası: İsteyenler, imza toplayanlar erkek

[Haber görseli]

Yaşam tarzına yönelik saldırılar karşı kadınlar sokakta: "Kıyafetime Dokunma"

Kadınların yaşam tarzına müdahale 2017 yılında arttı. Giydiği kıyafetleri gerekçe gösterilerek pek çok kadın saldırıya uğradı. Kadınlar bu müdahalelere karşı "Kıyafetim Dokunma" eylemleri ile sokağa çıktı.

Kadınlar sesini yükseltiyor: Kıyafetime karışma

Kadınlardan tacize büyük tepki: "Kıyafetimden sana ne!"

Kadıköy'de kadınlardan 'Kıyafetime Karışma' eylemi387 çocuk cinsel istismara uğradı

Platformun verilerine göre, 2017 yılında 387 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Çocukların en çok cinsel istismara uğradıkları alanlar sırasıyla yurtlar, okul (öğretmenleri ya da görevliler) ve ev oldu.

Tarikat yurdunda yaşananları çocuklar anlattı: Para verdi, istismarda bulundu, şiddet uyguladı

Çocuklar kamusal alanın pek çok yerinde cinsel istismara maruz kalırken, RTÜK’te AKP’li üyelerin “millet tahrik oluyor” sözleri ile cezalandırılmasını savunduğu küçük kızların şortlu dans gösterisi için esas şikayetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan geldiği ortaya çıktı.

Şorta cezayı bakanlık istemiş

[Haber görseli]

Müfredatta cinsiyetçi söylemler hakim

2017 yılında hazırlanan müfredatta laiklik yok sayıldı, cinsiyetçi söylemlerin hakim olduğu gözlendi. 'Kız çocuklarının itaat etmesi' gerektiği vurgusu yapıldı. Veliler bu müfredata karşı "Laik eğitim istiyoruz" sloganı ile eylemler düzenlediler.

'Laik eğitim' istediler, gaz bombasıyla cevap verildi: 100 gözaltı

Diyanet'ten skandal fetva: Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir

Diyanet, resmi web sitesinde yer alan "Kız çocuklarının 9 yaşında evlenip, gebe kalabilir" sözlerinin, kendi çıkardıkları dini terimler sözlüğünde yer aldığını doğruladı. Sözlükte, buluğ çağını kızlarda 9 erkeklerde 12 diye belirten Diyanet, açıklamasında bu sözlerin çarpıtıldığını iddia etti.

Diyanet: 9 yaşına giren kız evlenebilir, gebe kalabilir

Kadıköy'de 'Diyanet Kapatılsın' eylemi

Kadınlardan Diyanet İşleri Başkanlığı'na tepki

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler