Kapat
A+ A-

Binali Yıldırım'dan AYM'nin kararına ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu gazeteciler için verdiği karara ilişkin, "Dosyayı Anayasa Mahkemesi bilmiyor. Doğru kararı verecek olan Birinci Derece Mahkemedir" yorumunda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma, 14:13

Başbakan Binali Yıldırım cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül'den AYM kararına ilk tepki, AKP'ye 'Polemiğe girmek istemiyorum' yanıtı

AYM'NİN TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN VERDİĞİ KARAR

AYM’nin kararına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, `AYM’nin kararını beğeniriz, beğenmeyiz … bunun incelenmesi, değerlendirilmesi ayrı bir şeydir. İlk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de bilmiyoruz. AYM de bilmiyor. O bakımdan doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir. Nöbetçi mahkemenin verdiği karar, tabii ki yeterli değildir. Asıl mahkeme yetkilidir. O bakımdan AYM’nin gerekçeli kararının beklenmesi istenmiştir. Gerekçeli karar da yayınlanmıştır. Kararda görülen bir şey var;  burada verilen kararın iddianame sürecine kadar olan işlemlerle ilgilidir. İddianame ve sonrası ile ilgili konularda mahkemenin yargılama hakkı saklıdır. O bakımdan yerel mahkeme dosya içeriğini dikkate alarak, AYM’nin de kararını dikkate alarak en uygun hukuka uygun bir karar verecektir. Hangi mahkeme olursa karar verirken bizim yürütme olarak beklentimiz, büyük bir mücadele verdiğimiz, bölücü terör örgütü, FETÖ terör örgütü ile yapılan bu mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak ya da böyle anlaşılacak kararları almamalarıdır. Bu konuda çok daha dikkatli davranmak hem mahkemelerin görevidir hem de yürütmenin, idarenin görevidir.  Bütün kurumların gerekli hassasiyetleri göstermesi icap etmektedir` diye konuştu.

MHP İLE İTTİFAK 

AKP - MHP ittifakına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "AK Parti olarak ittifaka olumlu bakıyoruz. Partilerin kurumsal kimliklerini muhafaza etmek suretiyle yani bir partinin listelerinden seçime girmek değil, amblemlerini, tüzel kişiliklerini muhafaza ederek seçime birlikte gitmelerine yönelik düzenlemeye sıcak bakıyoruz. Teşkil edilen komisyonun da görevi bunun detayını çalışarak önümüze getirmektir" açıklamasında bulundu.

"İDLİB'TE SALDIRILARIN ARTMASI ORADA YENİ BİR GÖÇ HAREKETİNE SEBEP OLACAKTIR"

İdlib'teki gelişmelere ilişkin Yıldırım, "İdlib'te saldırıların artması orada yeni bir göç hareketine yeni bir mağduriyetlerin oluşmasına sebep olacaktır. Milyonlarca insanın yaşadığı yerde sivil ile terör gurubunu nasıl ayırt edeceksiniz? Bu iş çok tehlikeli ve yanlıştır. Suriye'nin barış sürecini akamete uğratmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Özellikle rejime, Rusya Federasyonu'nun ve İran'ın bu konuda daha fazla telkinde bulunması zorunlu hale gelmiştir" diye konuştu.

"İTTİFAK ALENİ, AÇIK BİR ŞEKİLDE YAPILIR. GİZLİ SAKLI İTTİFAK YAPMAYA KALKMASINLAR"

Yıldırım, "İttifak aleni, açık bir şekilde yapılır. Gizli saklı ittifak yapmaya kalkmasınlar. Vatandaş bunu yemez. Kiminle kimin beraber olduğunu o meydanda millet görüp karar verecek. Biz milli ve yerli hiçbir emperyal gücün ülkemiz üzerinde emelleri olanların bu emellerine hizmet edecek hiçbir kimse ile parti ile ittifak yapmayız. Bu kadar açık. Bunun dıi9ına ittifak yapacaklar da kararlarını kendi verecektir. İttifak öyle gizli, saklı olmaz. Doğal kenetlenme falan bunlar zırvadır. İttifak aleni, açık bir şekilde ortaya konur gereği yapılır. Çıkacak sonuç herkesin kabul edebileceği sonuç olur" açıklamasında bulundu.

HÖH'E BAŞLATILAN İNCELEME

Halk Özel Harekat Derneği'ne başlatılan incelemeye ilişkin"Hükümet tehdit altındaysa halk zaten durumdan vazife çıkarıyor ve gereğini yapıyor. Bunun dışında hiçbir örgütlenmeye müsamaha göstermemiz sözkonusu değil" dedi.

ABD'NİN SEYAHAT UYARISI

Yıldırım, ABD'nin Türkiye için yaptığı seyahat uyarısıyla ilgili de "Bunlar güzel şeyler değil. Türkiye güvenli değil algısı oluşturma hem haksızlıktır, hem de ABD-Türkiye ilişkilerine olumlu katkısı olmaz. Ankara ne kadar güvenliyse, Washington o kadar güvenli. Küresel terör sınır tanımıyor. Seyahat yasağı, sınırları kapatmak çözüm değil. Küresel teröre karşı daha fazla dayanışma, birlik gerekiyor" yorumunda bulundu.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler