AKP’de fatura AKPM heyetine kesildi

AKP’nin, 13 yıl aradan sonra Türkiye’yi Avrupa Konseyi’nde yeniden denetleme sürecine sokan politikalarında fatura AKP’li Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyelerine çıkartıldı. AKP, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki heyet başkanı Talip Küçükcan’ın yerine Akif Çağatay Kılıç’ı atadı.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 15 Ocak 2018 Pazartesi, 05:10

AKP’ye geçerek kısa süre Başbakan Yardımcılığı koltuğuna oturan, son dönemde ise siyaset sahnesinden uzak kalmasıyla dikkat çeken Tuğrul Türkeş ise geçmişte MHP’yi temsil ettiği AKPM üyeleri arasına AKP’li olarak katıldı. Türkiye, Avrupa değerlerine bağlılığında ana unsur olan Avrupa Konseyi’nin yasama organı olan AKPM ile ilişkilerinde en sorunlu yıllardan birini geride bıraktı. Bu süreçte, AB ile müzakerelerin fiilen donmasında ve artık Türkiye’den “müzakere sürecindeki ülke” yerine sadece “AB’ye aday ülke” olarak söz edilmesinde kilit önemdeki karar AKPM’den gelmişti. Türkiye’nin demokrasisinin seviye düştüğü, AKPM’de denetleme sonrası süreçten yeniden denetlemeye alınmasıyla ortaya çıkmıştı.

Heyetin kritik rolü

İşte bu süreçte Türk heyetinin rolü kritikti. AKPM’de AKP’yi temsil eden heyet, eleştirilere yanıt verememiş ve etkisiz kalmakla da suçlanmıştı. Türkiye’de hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel insan hakları alanlarında yaşanan ihlal ve gerileme nedeniyle alınan bu kararın ardından da AKP’li oturumu terk etmişti. Konsey daha sonra, Vaclav Havel ödülünün tutuklu bulunan eski Yarsav Başkanı Murat Aslan’a verilmesine karar verdi. Hemen ardından da Ankara, Konsey’e büyük donör olarak yaptığı 20 milyon Avro’yu keseceğine dair kararını Strazburg’a iletti. Bu kesintinin onaylanmış olan 2018 bütçesinde yaşanması beklenmezken, Ankara bütçedeki kesintinin hızla işleme konmasını istedi. Bu sırada da her yıl Ocak ayında güncellenen itimatnamesinde AKP, birçok komisyonda olduğu gibi heyet üyelerini değiştirdi. Küçükcan, Türk heyeti başkanlığından alınırken yerine kabine dışında kalan Çağatay Kılıç getirildi. AKPM’de yeni görev verilen bir isim de son Kongrede MKYK’ye giremeyen eski Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay oldu. Heyetin özellikle kadın üyeleri ise koltuklarını korudu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Akif Çağatay Kılıç, Talip Küçükcan, Yasin Aktay