Kapat
A+ A-

Kemal Kılıçdaroğlu kadın muhtarlarla buluştu: Demokrasiyi işgalden kurtaracak olan kadınlardır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasinin “işgal altında” olduğunu belirterek, bu işgalden kurtulmak için “demokrasi devrimi” yapılması gerektiğini söyledi. Bu mücadelede kadınların “koçbaşı” olacağını kaydeden CHP Lideri, “Coplarla, tekmelerle, biber gazıyla kadınları susturamazsınız. Demokrasiyi işgalden kurtaracak olan kadınlardır” dedi.
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2018 Perşembe, 12:46Kılıçdaroğlu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü, Kuşadası'nda Efes Kongre Merkezi'nde bir araya gelen Türkiye'nin dört bir yanından kadın muhtarlarla birlikte kutladı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun “Cumhuriyet bir kadın devrimidir” sözünün altını çizen Kılıçdaroğlu, cumhuriyeti yeniden “eski ayarlarına” döndürerek çağdaş Türkiye'yi, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi kadınlarla birlikte kuracaklarını söyledi. Kadınların demokrasinin temel unsuru olduğunu vurgulayarak, partilerdeki cinsiyet kotasının yüzde 33 olarak yasalaşmasını önerdi. Partilerinde bunu yapmayanların “kadınlardan korkanlar” olduğunu iddia etti. “2019 benim için ne kadar önemliyse kadınlar için de o kadar önemlidir” diyerek, kadın sorunlarının çözümü için AKP hükümetinin değişimini işaret etti.

KADINLARI COPLARLA SUSTURAMAZSINIZ

Türkiye'de kimsenin hakkını savunamadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Bugün demokrasimiz işgal altındadır. Yargı bitmiştir, hukuk bitmiştir. Coplarla, tekmelerle, biber gazlarıyla kadınları susturamazsınız. Kadınlar hak, hukuk, adalet istiyorlar. Bozulan eğitim sisteminin düzelmesini istiyorlar. Ama kadınlara yapılan muameleye bakın. Üç günlük çocuğuyla gözaltına alınıyor kadın. Emzirmesi lazım, üç gün göstermediler. Kıyameti kopardık da çocuğu götürdüler annenin yanına. Bunun acı vicdansızlıktır. Eğer demokrasimiz işgal altındaysa, bu işgalden demokrasiyi kurtaracak olan kadınlardır. Demokrasilerde denge esastır. Bütün yetkiler bir kişiye verilmez. Bütün yetkileri bir kişiye verirseniz Türkiye’yi felakete sürüklersiniz.”

DEMOKRASİ DEVRİMİ

Demokrasi mücadelesinde kadınların “koçbaşı” olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Eğer bugün binlerce kişi işsizse, işsizliği en çok kadınlar çekiyorsa, kadınlar bir demokrasi devrimi yapmak zorundadır. Nasıl cumhuriyet devrimi yaptıysanız, şimdi bir demokrasi devrimi yapmak zorundadır kadınlar. Huzur içinde yaşamak istiyoruz, ama gerilen bir toplumla karşı karşıyayız. Demorasinin askıya alındığı toplumlar gerilir. İnsanlar düşüncelerini açıkladığı için hapse atılamaz. O nedenle demokrasi işgal altındadır diyorum. Yüzlerce gazeteci, akademisyen, milletvekili düşüncesi nedeniyle hapiste. Bunları düzeltmek için birlikte mücadele etmemiz lazım. Bu mücadelenin koçbaşı -başta 'topuklu efe'- kadınlar olacaktır. Her kadın Halide Edip gibi, Nene Hatun gibi mücadele etmelidir. Bu kutsal bir mücadeledir” diye konuştu.

YETER Kİ KADIN HAREKETİ, DEMOKRASİ HAREKETİ BAŞLATIN

Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddete ilişkin de, “Kim yaparsa yapsın en ağır şekilde cezalandırılmalı. Kamu görevlisi yapıyorsa ona da en ağır cezalar uygulanmalı. Kadına yönelik şiddet mi olur? İnsan insanlığından utanır. Kadınlar bu konuda da mücadele ediyorlar. Eminim kısa süre içinde kadınlar mücadelelerinde başarıyı yakalayacaktır. Yeter ki bir kadın hareketi, demokrasi hareketi başlatın” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Özlem Çerçioğlu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler