Kapat
A+ A-

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a Filistin çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir gezisinin ikinci gününde ilçeleri ziyaret etti. Partisinin politikalarını anlatan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na da destek istedi. Filistin sorununa değinen Kılıçdaroğlu, "Sen gerçekten Filistin olayını çözmek istiyorsan, Malatya'daki Kürecik üssünü kapatacaksın. Kapatabilir mi Kapatamaz." dedi.
Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2014 Cumartesi, 13:28

[Haber görseli]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir ziyaretinin ikinci günündeki ilk durağı Dikili'ye bağlı turistik Çandarlı Beldesi oldu. Burada vatandaşların ve partililerin yoğun ilgisiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, uzun bir araç konvoyuyla parti teşkilatını ziyaret etti. Kendisini 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganlarıyla karşılayan vatandaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Evliya Çelebi gibi Türkiye'yi geziyorum. Çocuklarımız için, geleceğimiz için, sizlere içinde bulunduğumuz durumları anlatıyorum. Sizler daha rahat tatil yapın diye çalışacağız. Seçimde hepimize düşen görevler var. Ben çalışacağım, sizler de çalışacaksınız. Sandığa gidip oy kullanacağız. İlk kez cumhurbaşkanını seçeceksiniz. Cumhurbaşkanı bilgili, tarafsız tüm partilere eşit uzaklıkta olmalı, dünyada ağırlığı olan birisi olmalı. Dürüst bir isim olmalı, arkasında hiçbiri leke olmamalı. Gerçekten bayrağımızı temsil etmeli, hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla şunuyla bunuyla ilgilenmemeli. Bütün yurttaşlara eşit mesafede olmalı. Anadolu toprakları bereketli topraklar, Karacaoğlanlar, Dadaloğlu, Hacı Bektaşlar, Mevlana, Aşık Sümmanileri yetiştirdi

Tarlaları ektik, terimiz akıttık. Şimdi de bereketi huzuru ekeceğiz. Ekmek için Ekmeleddin diyeceğiz. Huzurlu bir Türkiye'de yaşamak istiyorsak huzurun adresi Ekmeleddin İhsanoğlu. Bilgisi, bilge kişiliği, dünyadaki ağırlığı her şeyiyle bizim cumhurbaşkanımız. Ben inanıyorum. Sadece ben değil batı da ona inanıyor, doğu da inanıyor."

KÜRECİK'İ KAPAT O ZAMAN

Filistin'deki gelişmelere de değinen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Filistin'i görüyorsunuz, gencecik, küçücük çocuklar öldürülüyorlar. Sen gerçekten Filistin olayını çözmek istiyorsan Malatya'daki Kürecik üssünü kapatacaksın. Kapatabilir mi? Kapatamaz. Türkiye'nin Ortadoğu'da bir ağırlığı olacaksa o ağırlığın merkez ismi Ekmeleddin İhsanoğlu'dur. Filistin olayında barışı sağladığı için Kudüs Yıldızı nişanına layık görülen tek Türktür. Sandığa gidip bu ülkenin saygınlığını kazanan bu ismi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtacağız. Sizler sadece beni dinlemeyin, siz de konuşun. Siz de anlatın Türkiye'nin içinde bulunduğu konuları anlatın yurttaşlara. Anlatın Türkiye'nin içinde bulunduğu konuları. Sizlerin de görevi var. Ben çalışacağım siz de çalışacaksınız. El bilirliğiyle Türkiye'yi çağdaş uygarlığıyla taşıyacağız" dedi. Konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu, Çandarlı'dan ayrıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ayvalık'ın ardından Gömeç Beldesi'ne geçti. Burada da vatandaşlara seslenen ve kavgadan uzak bir cumhurbaşkanı seçmek istediklerini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün bakın orta doğuya kan gölü. Ne diyorlardı? 'Oyun kurucuyuz.' Hani oyun kurucuydunuz? Oyuncak oldunuz. Ekmeleddin İhsanoğlu, temiz bir insan her vatandaşına eşit mesafede duran bir insan. O konuşunca insanın içine huzur doluyor, o konuşunca her inanca saygıdan bahsediyor, o konuşunca kadın erkek eşitliğinden bahsediyor, o konuşunca 'bu adamdan Türkiye Cumhuriyeti'ne cumhurbaşkanı olur' diyoruz. O milletinin adayı milletin için çalışmak istiyor. 'CHP'li, MHP'li değil her siyasi partiye eşit mesafede olacağım' diyor. Biz de aynısını söylüyoruz" dedi.

İHSANOĞLU'NU DEĞERLENDİRMEK BİZİM BORCUMUZ

Vatandaşlara tatillerini en iyi şekilde yapmalarını tavsiye eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Huzur içinde tatilinizi yapın ama 10 Ağustos'ta sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Gelecek için kullanın. Bu topraklarda onun gibi temiz bir insan yetişiyorsa onu değerlendirmek bizim borcumuz. Harama prim vermeyin helalden yana olun. Kul hakkı yiyenden yana değil, kul hakkını gözetenin yanında olalım. Hep beraber mutlu yaşayalım" dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından beldeden ayrıldı.

BURHANİYE'YE GİTTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gömeç Beldesi'nin ardından Burhaniye İlçesi'ne geçti. İlçe girişinde vatandaşlarca coşkuyla karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmasında, "Tatil nasıl geçiyor. Sizin daha güzel bir tatil yapmanız bizim boynumuzun borcu. Halkını güzel tatil yapmasını istiyoruz. Öfkeyle konuşan huyunu siyasetci değil sağduyuyla konuşan siyasetçi isteriz. Vatandaşını azarlayan ayrıştıran değil bütün vatandaşlarını kucaklayan siyasetçi isteriz. Nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı ve bizi nasıl birini aday göstermeliyiz? Anayasayı açtık. Metni okuduk. Birinci madde cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Bir siyasi partiye aidiyeti olmaması gerek. Ben şu partiliyim ve cumhurbaşkanı olacağım. Bu olmaz. Bütün siyasi partilere eşit mesafede olmalı bunun için oturup düşündük. Bilge bir insan olması lazım, toplumun bütün kesimlerine sıcak mesajlar vermeli. Ayrıştırıyorsa toplumu bölüyorsa olmaz. Bunları yetiyor mu? Yine yetmedi. Aynı zamanda saygınlığı olması lazım. Yetiyor mu yetmiyor cumhurbaşkanı aynı zamanda ahlaklı ve temiz olması lazım. Geçmişi temiz olması lazım. Geçmişi temiz olmayan insandan cumhurbaşkanı olmaz, dünyaya rezil oluruz. Siyasi partileri sivil toplum örgütlerini ziyarete ettim. Onlar da aynı şeyleri söylediler. Biz de düşündük ve taşındık. Ekmeleddin beyin bir partiye bağlılığı yok. Doğuda eğitimini aldı batıda eğitimini aldı. Onun adına batıda pek çok sivil toplum örgütleri ödüller koydu. O köşesinde oturmak istedi. 'Olmaz' dedik. 'Senin bu ülkenin insanlarına borcun var, kadınlarına borcun var' dedik. 'Senin Mustafa Kemal Atatürk'e borcun var' dedik" dedi.

BİZE LAF EDECEK DEĞİL İŞ YAPACAK ADAM LAZIM

Hükümetin Filistin politikasını sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bu sıradan bir seçim değil. Ya demokrasiden yana tavır alacağız ya da daha baskıcı biri rejim bizi bekliyor. Bu onların önünde boyun eğeceğimiz anlamına gelmez, ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir zaman önlerinde diz çökmeyiz. Erdoğan'a sordum 'başbakanlık koltuğunda oturuyorsun. Konuşuyorsun. Ya o laflar boş arkadaş. Sen bir şey yapmak istiyorsan Kürecik'teki radar üssünü kapatacaksın.' Kapatabilir mi? Bize laf yapacak adam değil iş yapacak adam lazım. Sorunu çözmek için Kürecik'i kapatırısın bitti, bu kadar. Her türlü insani yardımın yolunu açmamız lazım. Kavgayla değil barışla huzur içinde yapmamız lazım. Ekmeleddin İhsanoğlu 57 ülkeyi yönetti. Filistin'de taraflar arasında kavga vardı onları barıştırdı" dedi.

HİÇBİR DÜNYA LİDERİ ONUNLA AYNI KAREDE OLMAK İSTEMİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirip hiçbiri dünya liderinin onunla aynı fotoğraf karesine girmek istemediğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekmelerdin bey hiçbir siyasi partinin üyesi değil. Demokrasi için toprağı ekeceğiz, kadın erkek eşitliği için toprağı ekeceğiz, barış için toprağı ekeceğiz" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından çatı adayını destekleyen partilerin ilçe teşkilatlarının hediyelerini kabul etti. Kılıçdaroğlu, daha sonra ilçeden ayrıldı.

MİLLETİN ADAYI İHSANOĞLU'DUR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istemek için gerçekleştirdiği gezide, Burhaniye İlçesi'nden Küçükkuyu'ya geçti. Burada yaklaşık 500 metre yürüyüp vatandaşları selamladıktan sonra belediye binasına gitti. Belediye Başkanı Cengiz Balkan'ı makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, ardından belediyede balkon kısa bir konuşması yaptı. Ekmeleddin İhsanoğlu'da oy isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun birçok vasfı var. O Atatürk'ü, benimsemiş onu cumhuriyetin kurucusu olarak görüyor. Onunu devrimlerine kadar sonuna kadar sahip çıkıyor. Hepimizde Atatürk'ün devrimlerine sonuna kadar sahip çıkacağız. Ortadoğu bataklığını kurtaracak bir adamdır Ekmeleddin İhsanoğlu. Yabancı devlete adamlarının karşısında ülkeyi onurla temsil etmesi lazım. 4 dil bilen bir bilgi adama o Ekmeleddin İhsanoğlu. Devlet adamlarıyla sohbet eden yeri geldiğinde fıkra anlatan yakınlıkta birisi o. Başbakan diyor ki, ben milletin adayıyım. Kusura bakma bu kadar büyük bir uzlaşma varsa onun adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'dur. Günde 10 dakika çalışın ve bakkalınızı, manavınızı, komşunuzu, kahvede arkadaşınızı ikna edin. Baskı yerine demokrasiyi seçelim. Demokrasiyi bu ülkeye getiren siyasi partiyiz. Bütün vatandaşlarımın benim başımın üzerinde yeri var" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca, zeytinliklerin imara açılmaması için her türlü direnişi göstereceklerini, yeşilin bozulmaması, doğanın bozulmaması için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler