A+ A-

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı'ndan çözüm süreci açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, katıldığı televizyon programında çözüm sürecinin seçimlerden sonra yeniden başlayacağına dair açıklamalarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe, 21:13

[Haber görseli]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden sonra Kürtler konusunda bölge insanını rahatlatacak birtakım girişimlerde bulunacağı beklentisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, “Seçimlerden sonra yeniden çözüm süreci olabilir" dedi.

Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu ‘Açık ve Net’ programında konuşan Çevik, cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu ve son olarak da Meral Akşener’in seçim çalışmalarını yürütebilmesi için tutuksuz yargılanması çağrısında bulunduğu eski HDP Eş Genel Başkanı ve HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi konusunda ise olumsuz görüş bildirdi. Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde kanaat belirten AKP’li isimlerin ifadelerinin hatırlatılması üzerine Çevik, HDP adayının serbest bırakılmaması gerektiğini düşündüğünü belirterek, Demirtaş’ın Kobani olaylarında insanları sokağa sürdüğünü ve Hendek olaylarını başlattığını iddia etti.

Kürtlerin, bağımsızlık referandumu zamanında dönemin IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye gösterilen tepkiden rahatsız olduğunu kaydeden Çevik, "Bölge insanı Türkiye'nin Barzani'ye sert hareketinden rahatsız oldu. Hatta MHP ile ittifaktan da çok mutlu değiller" dedi.

'Kaçakçılığa izin vermek gerekiyor'

Çevik'in ilgili ifadesi şöyle:

O bölgenin insanı şuna bakıyor daha çok: Ticaret. Bölgenin asıl kaynağı Kuzey Irak'la yapılan ticaret, oranın yerel insanı. Bunlar mesela kaçak sigara, çay getirirler satarlar, yaşantılarını sürdürmeye çalışırlar. Böyle 50.000'e yakın aile var orada. Yasak getirilmesinin sebebi de PKK'lılara filan para gidiyor mu diye. Şimdi artık PKK çok zayıfladı, bence o ticarete biraz el atmak lazım, izin vermek gerekiyor. Bölge insanı Türkiye'nin Barzani'ye sert hareketinden rahatsız oldu tabii. Mardin'den Hakkari'ye kadar bir şerit düşünün. MHP ile ittifaktan çok çok mutlu değillerdi. Şunu gördük, insanlar 'Bizim için Tayyip Erdoğan çok önemli' diyordu. Seçimlerden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Kürtler konusunda, o insanları rahatlatacak girişimlerde bulunacağına inanıyorum."

"Af, çok parlak bir fikir olmayabilir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin af çağrısına dair fazla konuşmak istemediğini belirten Çevik, “Bu bir çıkmaz sokak. Bence de çok parlak bir fikir olmayabilir” diye konuştu.

İnce'ye: Bekara karı boşamak kolay

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce’nin, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu belirtilen Fethullah Gülen’in iade edilmemesi durumunda, İncirlik’teki üssü kapatacağı yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak da Çevik, “Bekara karı boşamak kolay” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin ABD’ye rağmen Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde askeri operasyon düzenlediğini hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, “Türkiye ABD ile ilişkilerine nokta koyamaz ama virgül koyabilir. Türkiye eskiden böyle adımlar atamazdı zayıf bir ülkeydi. Türkiye yapamaz denilen adımları attı, Afrin'e giremez denildi girdi, El Bab'a giremez denildi girdi” ifadelerini kullandı.

Başbakan, "Çözüm mözüm yok" demişti

Başbakan Binali Yıldırım, çözüm süreciyle ilgili, "Bazen çözüm süreci diyorlar, çözüm mözüm yok. Çözüm terör örgütünün bu topraklardan defolup gitmesidir. Şartlar ne olursa olsun, Türkiye olarak PKK ve uzantılarıyla mücadele edeceğiz" diye konuşmuştu.


Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler