A+ A-

HDP'li Paylan: Hakimlere çağrı yapıyorum, 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz

HDP Milletvekili Garo Paylan, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'ya 24 Haziran seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Demirtaş'ın da Erdoğan'ın talimatıyla tutuklandığını, ancak Erdoğan'ın talimatıyla serbest bırakılabileceğini söyleyen Paylan, "Devran dönüyor, hakimlere de ben buradan çağrı yapıyorum, vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek. Vermediğiniz kararlardan veya baskıyla verdiğiniz kararlardan dolayı yargılanabilirsiniz. Hukuku işletin adil yargılamayı yapın." diye seslendi.
Yayınlanma tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma, 13:08

[Haber görseli]HDP Milletvekili Garo Paylan, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'ya 24 Haziran seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Paylan, Demirtaş'ın da Erdoğan'ın talimatıyla tutuklandığını, ancak Erdoğan'ın talimatıyla serbest bırakılabileceğini söyledi.

HDP'li Vekil Paylan, partilerinin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakmayan hakimlere seslenerek, "Hakimlere de ben buradan çağrı yapıyorum, vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek" dedi.

Paylan, Demirtaş'ın Erdoğan'ın talimatıyla tutuklandığını belirterek, serbest kalması için halkın baskı yapmasını istedi.

"HAKİMLERE ÇAĞRI YAPIYORUM, 24 HAZİRAN'DAN SONRA YARGILANABİLİRSİNİZ"

"Demirtaş'ın 120 küsür fezlekesi var o fezlekeleri herkesin okumasını tavsiye ederim. HDP'nin sitesinde var. İnanın içinde hiçbir şey yok. Tamamen siyasi açıklamaları, siyasi önermelerinden dolayı yargılanıyor. Türkiye'yi ben böyle iyiye götürürüm diyor onlardan dolayı yargılanıyor bugün Demirtaş. Demirtaş'ın tutuklanma sebebi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tutuklanmıştır. Açıktır. 18 aydır Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzünden içeridedir. Oradan da bırakılacaksa maalesef yalnızca onun talimatıyla bırakılabilir çünkü karşımızda hakimler yok, saraydan talimat alan yargıçlar var. Ancak Recep Tayyip Erdoğan ya şimdi ben Demirtaş'ı bırakırsam mı daha çok oy alırım içeride tutarsam mı daha çok oy alırım hesabı dışında bir şey yok ortada. Kurumları tarumar etmiş bir Cumhurbaşkanı var. Yargıyı, Meclis'i, basını, üniversiteleri tarumar etmiş bir Cumhurbaşkanı var. Karşımızda bir yargı yok o yüzden bu kararı verecek olan Cumhurbaşkanı. Aynı zamanda tabiki halkın baskısı bu kararın verilmesini sağlayabilir. Yalnızca Kürtlerin boynunun borcu değil bu, topyekun Türkiye halkı Demirtaş'ın özgür olarak kampanyasını yapması için, baskı yapmalı. Bir Cumhurbaşkanı adayı nasıl olur da cezaevinde kalabilir demeli. Çünkü bütün adaylar bakın 5 aday da meydanlara çıkmış ben şöyle yapacağım ben Türkiye'yi böyle kurtaracağım diyor bizim Cumhurbaşkanı adayımız dört duvar arasında, 12 metrekare içinde ülkenin geleceği için harıl harıl çalışıyor ama vatandaşa ulaşamıyor. Bu seçimlerin meşru ve demokratik olmasını istiyorsak Demirtaş özgür olmalı. Umarım hala meslek onurunu koruyan hakimler vardır. Devran dönüyor, hakimlere de ben buradan çağrı yapıyorum, vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek. Vermediğiniz kararlardan veya baskıyla verdiğiniz kararlardan dolayı yargılanabilirsiniz. Hukuku işletin adil yargılamayı yapın."

"İKİNCİ TURA DEMİRTAŞ VEYA İNCE KALACAK"

Akşener'in ikinci tura kalamayacağını savunan Paylan "Akşener'in ikinci tura kalma ihtimali yok, ikinci tura ya Demirtaş kalacak ya sayın Muharrem İnce kalacak, bu net, anketlerde görülüyor. İnsanlar şunu düşünsünler; Demirtaş'a mı oy verecek yoksa Muharrem İnce'ye mi? Akşener, MHP'den kopmuş bir kişilik, MHP'nin o tekçi politikalarının biz Erdoğan'a giydirilmiş halini yaşıyoruz, Akşener'in de ben o politikaları değil de demokratik politikaları güdeceğim diye toplumu ikna etmesi lazım. Şuanda beni ikna etmesi çok zor ama ona da şans tanımamız lazım. Bakacağız izleyeceğiz. Dediğim gibi, ikinci tura ya Demirtaş kalır, ya Muharrem İnce kalır, insanlar ikinci turu bunun üzerine değerlendirsinler." dedi.

"ERDOĞAN TUTUKSUZ YARGILANMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adil ve tutuksuz yargılanmasını gerektiğini de söyleyen Paylan şöyle konuştu:

"Bu dönemde o kadar çok mağduriyet yarattıki artık Erdoğan'ın emeklilik hayatını yaşaması lazım. Siyaseten tükenmiş bir siyasetçiden bahsediyoruz. Biz Erdoğan'ın adil yargılanmasını istiyoruz bütün bu yaptıklarından dolayı. Tutuksuz yargılanmasını istiyoruz."

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Garo Paylan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler