A+ A-

Facebook'ta şifre skandalı

Facebook, Google ve Yahoo'a bağlı iki milyondan fazla hesabın şifresi yayınlandı iddiası, sosyal medyayı ayağa kaldırdı.
Yayınlanma tarihi: 06 Aralık 2013 Cuma, 18:30

[Haber görseli]Hollanda merkezli bir web sayfasında Facebook, Google ve Yahoo'a bağlı iki milyondan fazla hesabın şifresi yayınlandı, sosyal medya ayağa kalktı.
 
BBC'nin haberine göre kurban kullanıcıların bilgisayarlarına giren zararlı yazılımların topladığı şifrelerden oluşan sitede 2 milyonun üzerinde şifre yer alıyor. Güvenlik uzmanı Graham Cluley konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İnsanların yüzde 30 ila 40'ı Facebook'ta kullandığı şifreyi başka hesaplarında da kullanıyor. Bu büyük bir tehlike" açıklamasında bulunurken, Facebook kullanıcıları tedirgin; zira globalde toplanan bu şifrelerin kimlere ait olduğu bilinmiyor.
 
Bu nedenle Facebook şifrenizi ve hatta kullandığınız şifreyi başka platformlarda kullanıyorsanız bu şifreleri de hemen değiştirmenizde sonsuz fayda var; zira internet üzerinden dünyayla paylaşılan bu şifreler kısa sürede Facebook ve Yahoo kullanıcılarının başını yakabilir.
 
Şifrelerin yayınlandığı siteyi keşfeden Trustwave isimli güvenlik şirketinden yapılan açıklamada zararlı yazılımın botnet aracılığıyla kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayarlara sızdığına dikkat çekildi.
 
Sosyal ağ devi Facebook’ta “her şeyi gizle”nin yerini “takibi bırak” butonu alıyor. Bu sayede kullanıcılar haber kaynağında istemedikleri içeriği kaldırabilecek, hem de arkadaşlarının ruhu duymadan.
 
Facebook’tan gelen açıklamaya göre, yakında yorum ve güncellemelerini haber kaynağınızdan çıkarmak istediğiniz arkadaşlarınızı takip etmekten vazgeçebileceksiniz.
 
Yeni “Takibi Bırak” butonu, aynı “her şeyi gizle” gibi çalışacak, tek fark isim değişikliği. Buradaki olay, kullanıcıların arkadaşlarından gelen istenmeyen içeriği arkadaşlıktan çıkarmaya gerek kalmadan- engelleyebilmesi.
 
Arkadaşlarınızı takip etmeyi bıraktığınızda herhangi bir bildirim almıyorlar, yani gönül rahatlığıyla haber kaynağınızda temizlik yapabilirsiniz.
 
Bu özellik masaüstü kullanıcılarının önümüzdeki haftalarda hizmetine sunulurken iOS ve Android sahiplerinin birkaç ay daha sabretmesi gerekecek.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer