A+ A-

Dijital Çağda Kültürlenme

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde dijital imkanlara da erişim imkanı aynı hızla artmakta ve kolaylaşmaktadır. Özellikle globalleşen dünyamızda gençlerin dünyanın bir başka yerinde olan bir olayı kolayca keşfedebilmesi ve kendisinin de uygulayabilmesi oldukça kolaydır.
Yayınlanma tarihi: 06 Eylül 2017 Çarşamba, 10:44

[Haber görseli]

Kültürlerin birbirinden etkilenmesi eski medeniyetlerde coğrafi olarak yakın bölgelerde yaşamları ile mümkün iken günümüzde internetin varlığı ile dünyanın yer yerine yayılmıştır. Amerika’da bir genç sevgilisine evlenme teklifi etmektedir ve bunu videoya çekip internette yayınlamaktadır. Ülkemizde de bir genç bu videoyu izledikten sonra neden ben de sevgilim için bu tür bir evlenme teklifi yapmayayım der ve benzer bir organizasyonu yapabilmektedir.

Özellikle doğum günü organizasyonu ve evlenme teklifi organizasyonu konusunda son yıllarda ülkemizde ciddi bir artışın olduğu sosyal medyadaki paylaşımlardan da anlamak mümkün. Yer, mekan, konsept, tema ve kişiye özel süprizler önceden hazırlanmaktadır. Bu hazırlıkları kişi kendisi de yapabileceği gibi sadece bu iş için kurulan organizasyon şirketleri de aracı olabilmektedir.

Günün anlamına uygun özel tişört baskı yaptırıp, organizasyonun içindeki herkese giydirilmektedir. Etraf çiçeklere, balonlara ve canlı müzik eşliğinde evlenme teklifi için gereken ortam hazırlanmış olur. Aynı şekilde çocukların çizgi film kahramanlarından oluşacak temalı bir doğum günü organizasyonu da oldukça tercih edilmektedir.

Günümüzün dijital imkanları bizlerin dünyanın öbür ucundaki bir kültürden kolayca etkilenmemizi ve kısa sürede bununla yaşayabilmemizi olanaklı hale getirmiştir. Dolayısıyla bu bir bakıma olumlu bir gelişme gibi görülse de aslında özünde ciddi bir tehdittir. Gelenek, görenek ve kendi kültürümüzden uzaklaştığımızın, özümüzü kaybetmeye başladığımızın ve bu hızla gider ise de kısa sürede örf adet ve yaşam şeklimiz değişecektir.

Bu sebeple çok dikkatli bilinçli, kullanılması gereken bir teknoloji çağındayız. Çocuklarımıza; kimliklerini kaybettirmeden örf ve adetlerimizi yaşatarak teknoloji ve imkanlarından faydalandırtmalıyız. Aksi halde 100 yıl sonrasını düşünmek bile ürkütücü...

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…