Kapat
A+ A-

iPhone 8 mutlu edecek mi?

Apple’ın tanıtacağı yeni iPhone modelinin tasarım çizgisiyle de çığır açması bekleniyor. Peki iPhone 8 gerçek anlamda beklentileri karşılayabilecek mi? İşte asıl merak edilen konu bu.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2017 Salı, 19:06

Açıkçası, iPhone 7’den beklentiler hayli fazlaydı. Fakat Apple iPhone 7 ile beklentilerin gerisinde kaldı. Bu duruma rağmen Cupertino merkezli şirket, en fazla kar elde eden akıllı telefon üreticisi olmayı başarmıştı.
Fakat söz konusu iPhone 8 olduğunda çıtanın bir nebze daha yükseldiğini söylememiz mümkün. Bu durumun temel nedeni ise en başından beri bu cihaza yoğun bir talep olması. Peki yeni iPhone modeli bu kadar baskıyı kaldırabilecek mi?

[Haber görseli]

Tamamen yenilenmiş bir tasarım çizgisi
iPhone 8’in çığır açan bir model olmasının en önemli nedeni tamamen yenilenmiş bir tasarım çizgisine sahip olması. Bilindiği üzere şimdiye kadar ki iPhone modelleri klasik bir tasarım anlayışına sahipti. Üst ve alt kısımda kalın çerçeveler, ekranın hemen altında bulunan home tuşu ve telefonun yan tarafına yerleştirilmiş olan ses tuşları.
İşte tüm bu nitelikler yeni iPhone modeli ile tarihe karışacak. Özellikle iPhone ile özdeşleşen home tuşunun tamamen ortadan kalkacak olması, iPhone 8’i selefi modellerden ayıran en önemli özelliği olacak.
Uçtan uca OLED ekran ile donatılacak olan yeni iPhone modeli, tasarım anlamında beklentileri fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor.
Hala netleşmeyen özellikler mevcut
iPhone 8’le ilgili olarak başından beri pek çok söylentiye tanıklık ettik. Bunlardan en öne çıkanı ise ekranın altına yerleştirilecek olan parmak izi okuyucusu ve 3D yüz tarayıcısıydı.
Yüz tarayıcısı konusunda bazı sorunlarla karşılaşılmış olsa da bunlar zamanla aşıldı. Fakat söz konusu ekran altındaki parmak izi okuyucusu olduğunda işler biraz değişiyor. Zira Apple bu konuda başarılı oldu mu olmadı mı hala bilinmiyor.
Sızdırılan bazı görsellerde parmak izi okuyucusu telefonun arka kısmında görünürken, bazılarında ise görünmüyor. Açıkçası bu durum hala netlik kazanmış değil. Bakalım Apple gerçekten parmak izi okuyucusunu ekranın altına yerleştirmeyi başarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.
Kablosuz şarj özelliği sonunda iPhone’a geliyor
iPhone sahiplerinin en çok dert yakındıkları konulardan birisi de kablosuz şarj özelliğiydi. Samsung ve bazı akıllı telefon üreticilerinin seneler önce kullanmaya başladığı bu teknolojiye karşı Apple hep mesafeli davranmıştı.
Fakat iPhone 8 ile kablosuz şarj özelliğinin de geleceği belirtiliyor. Üstelik Apple’ın alışılagelmişin dışında bir teknolojiyle kullanıcıların karşısına çıkacağı da iddia edilmekte. Zira Cupertino merkezli şirket, kablosuz şarj konusunda belli bir stant kullanmak yerine, telefonun belli bir alanda şarj olabilmesi konusunda çalışıyordu.
Eğer Apple bu konuda da başarılı olduysa, telefon odada elimizde bulunurken de şarj olabilecek. Elbette bu özellik de henüz kesinlik kazanmış değil.
iPhone 8 hala kapalı kutu
Tanıtımına 3 gün kalmış olmasına karşın, iPhone 8’in hala büyük oranda kapalı bir kutu olduğunu söylemek mümkün. Tasarım çizgisi az çok netleşen cihazın, kullanıcılarına ne gibi özellikler sunacağı hala netleşmiş değil.
Eğer bu yazıda bahsettiğimiz özellikler gerçekten iPhone 8’de bulunursa, telefonun beklentileri fazlasıyla karşılayacağını söylemek mümkün. Fakat Apple vaat ettiği bu özelliklerden yoksun bir cihazla kullanıcıların karşısına çıkacak olursa hayal kırıklığı yaratabilir.
Sonuç olarak öyle ya da böyle iPhone 8 şimdiden en çok satan iPhone modeli olmaya aday. Muhtemelen de bunu başaracaktır. Umarız bu telefonun ülkemizdeki satış fiyatı uçuk bir şekilde 4000TL ile 5000TL arasında olmaz.

Xbox One S, Japonya’da satmıyor!

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer