THY'nin yeni başkanı Bilal'in sınıf arkadaşı

Hamdi Topçu döneminin ardından THY Yönetim Kurulu Başkanlığı’na İlker Aycı’nın gelmesiyle birlikte THY’de Bilal Erdoğan’ın etkili olduğu gündeme geldi.

Yayınlanma: 27.04.2015 - 18:27
Abone Ol google-news

Airporthaber’den Murat Herdem, “THY'nin üzerinde hangi eller dolaşıyor?” başlıklı yazısında “Bir dönem ‘İETT’ciler THY'li oldu’ diye dalga geçilirken bugün Kartal Anadolu İmam Hatip Liseli'ler THY'nin yönetim mekanizmasına yerleşti” diye yazdı.

‘TOPÇU'NUN İPİNİN ÇOKTAN ÇEKİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ’

THY’nin yeni dönemine ilişkin çarpıcı bilgiler veren Herdem, yazısında “Türk Hava Yolları'nda Hamdi Topçu sonrası enteresan bir süreç izliyoruz. Aslında THY'nin son bir yılına bakarak, bugünün hazırlıklarının epeydir yapıldığını anlayabiliriz. Bugün THY'nin başına geçen İlker Aycı'nın, Türgev Başkanı Arzu Akalın'ın, Ensar Vakfı Başkanı Cenk Dilberoğlu'nun peş peşe THY yönetimine atanmasının Hamdi Topçu sonrası THY'nin dizayn edilmesinin ön hazırlıkları olduğunu ve aslında Topçu'nun ipinin çoktan çekildiğini görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

BİLAL ERDOĞAN'IN SINIF ARKADAŞI

Hamdi Topçu’nun istemediği halde Bilal Erdoğan'ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı Ahmet Olmuştur’un genel müdür yardımcısı yapıldığını belirten Herdem, “Topçu, bu değişikliğe uzun süre direndi. Bu restleşme sonrası Topçu ile onu oraya getiren siyasi iradenin arasındaki bağ kopmadı ama inceldi. Hamdi Topçu'yu sonrasındaki süreçte THY'nin dışına iten sebep de bizzat Bilal Erdoğan'ın THY'nin yönetimini şekillendirme çabasıydı” diye yazdı.

‘İETT'CİLER THY'Lİ OLDU’ DİYE DALGA GEÇİLİRKEN…’

THY’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olduğuna dikkat çeken Herdem, yazısına şöyle devam etti:

“Türgev ve Ensar Vakfı'nın iki tepe ismi THY'nin aktif yönetimine girdi. Topçu'ya yakın isim İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Öztürk gitti, yerine çok da iyi anılarla hatırlamadığımız Abdulkerim Çay geldi. Bu sırada iştirak şirketlerde yine Topçu'ya yakın isimler ayıklandı. Daha etkin olmasını beklediğimiz Genel Müdür Temel Kotil'in iştiraklerde esamesi okunmadı. Özellikle TGS yönetimini çok istedi, ancak olmadı. Ahmet Olmuştur'un iştiraklerdeki ağırlığı arttı. At ahıra kadar kovalanır denilmedi, THY'den dışlanan Faruk Çizmecioğlu'nun Sunexpress'te de izi sürüldü. İlk iş Çizmecioğlu'nu görevden almak oldu. Yerine bu kez bir Kartal Anadolu imam Hatip Lisesi mezunu daha atandı. Mobilyacı Ahmet Fevzi Çalışkan'a ‘THY'yi artık Sunexpress'te sen temsil edeceksin’ denildi. Bir dönem ‘İETT'ciler THY'li oldu’ diye dalga geçilirken bugün Kartal Anadolu İmam Hatip Liseli'ler THY'nin yönetim mekanizmasına yerleşti.”


En Çok Okunan Haberler