Kapat
A+ A-

Gecemiz aydınlansın diye; 'TOK' sahnede

Zeynep Kaçar'ın yazdığı, Ümit Çırak'ın yönetmenliğini yaptığı 'Tok’, Sahne 3'te izleyenlere adalet ve vicdan kavramlarını sorgulatıyor.
Yayınlanma tarihi: 23 Ocak 2017 Pazartesi, 12:30

"Her şeye hakkı olduğunu düşünen bir adam. Adamın güzel ve zengin karısı. İnsan ilişkilerinin tuhaf yanları. Adalet nedir? Vicdan nedir? Talep etmenin sınırları nelerdir?"

Zeynep Kaçar'ın yazdığı, Ümit Çırak'ın yönetmenliğini yaptığı, Kaçar ve Çırak'ın oyuncu olarak yer aldığı 'Tok’, Sahne 3'te izleyicilerle buluşuyor. Adalet ve vicdan kavramlarını sorgulatırken, vicdanını yitirmiş bir toplumun uğrayacağı felaketi gözler önüne seren oyun; oyuncuların doğallığı, müzik, dekor ve kostümlerin bütünlüğü içinde izleyenleri düşünmeye davet ediyor.

[Haber görseli]

Oyunun yazarı Zeynep Kaçar'a göre; "Tok, soyut bir dünyada kadın/erkek, adalet/suç, iktidar/kitle ilişkilerini tartışmaya açıyor. Çağımız gibi... Hem vahşi, hem ironik..."

Yönetmen Ümit Çırak ise; "İnsanlar bütün canlılar gibi ilk olarak doğanın değişmez yasalarına tabidir. Her canlı doğar, yaşar ve ölür bu kaçınılmaz ve karşı konulmaz bir yasadır. Doğanın yasalarına bakıp, içinde yaşadığı toplumun insan ilişkilerini düzenlemeye çalışan insanlar; hukuk yasalarını üretirler. Ne var ki, bu yasalar değişir. Zamana, devletlere, devletleri yöneten hükümetlere ve hatta hükümetleri kurup deviren ekonomik güçlere göre değişir. Bu sürekli değişim insanı da değiştirir. Sürekli değişen insan değerlerini, yaradılışıyla kendine sunulmuş erdemlerini bile yitirir. Herkes bir gün gelir vicdanına hesap verir. Ya sizi temize çıkaracak vicdanınızı da kaybederseniz, o zaman işiniz kötü. Kendi vicdanını yitirmişlere nöbetçi vicdan ofisimiz işbaşında... Sizin daha zamanı gelmedi mi? Bence beklemeyin çok sıra var diyorlar." Diyerek duygularını ifade ediyor.

Yardımcı yönetmenliği Tolga Çıklaçiftçi'nin, Genel Koordinatörlüğü Sevinç Trenova'nın üstlendiği Tok'un müzikleri Kutsal Kaan Bilgin'e, dekor tasarımı Atilla Evgen ve Aliasker Buğur'a, ışık tasarımı Serdar Ece ve İlkay Eren'e, kostüm tasarımı Levon Kordonciyan'a ait. 

SAHNE 3'ün Osmanbey'deki tarihi Sebat Apartmanı'ndaki mekanında ilk gösterimi 21 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen Tok'u gidip görmeli. Görmeli, düşünmeli, sorgulamalı ve harekete geçmeli."Gecemiz aydınlansın diye..."

[Haber görseli]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


           

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

  

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer