Kapat
A+ A-

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan çocuk istismarı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin, "Gerçekten bundan çok rahatsızlık duyuyoruz, üzülüyoruz. Çünkü bizim inancımızda insan çok önemli. Özellikle çocuklar, masumlar, kadınlar bize bir emanettir. Bu emanete riayet etmemiz gerekiyor" dedi. Erbaş, kurum olarak 'büyük bir seferberlik içinde olduklarını' da söyledi.
Yayınlanma tarihi: 6 Temmuz 2018 Cuma, 13:36

[Haber görseli]

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz'ı ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ali Erbaş, "Son zamanlarda özellikle çocuklara yönelik istismar konusunda talihsiz olaylar yaşıyoruz. Bu konuda sizden bir görüş almak isteriz. Halkın özellikle aydınlatılması, bilinçlendirilmesi yönünde Diyanet ne gibi çalışmalar yapacak?" sorusu üzerine, sadece son zamanlarda değil daha önce de hem Türkiye'de hem dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür üzücü olayların yaşandığını hatırlattı.

'BÜYÜK BİR SEFERBERLİK İÇİNDEYİZ'

"Gerçekten bundan çok rahatsızlık duyuyoruz, üzülüyoruz. Çünkü bizim inancımızda insan çok önemli. Özellikle çocuklar, masumlar, kadınlar bize bir emanettir. Bu emanete riayet etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. Erbaş, şunları kaydetti:

"Ehlinizi, çocuklarınızı koruyunuz mealinde ayetler, hadisler her zaman bizi buna teşvik ediyor. Medeniyetimize ve Peygamber Efendimizin uygulamalarına baktığımız zaman, her zaman onların yanında yer almış, korumuş kollamış, yetimlerin babası olmuş çocukların babası olmuş. Dolayısıyla biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak büyük bir seferberlik içerisindeyiz. Milletin her katmanına her kesimine bu noktada farkındalık oluşturmak, çocuklarımıza sahip çıkmak, onların bundan 7-8 ay önce ortaya çıkan küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi konusunda hutbelerimizde, vaazlarımızda, irşat faaliyetlerimizde çocuklarımızın eğitimine önem vermemiz gerektiği, öncelikle onların belli bir yetişmişlik ve olgunluk çağına ulaşmadan evlendirilmesi konusuna gidilmemesi ve sahip çıkmamız noktasında, eğitimi, yetiştirilmesi noktasında bir seferberlik başlattık. Bu devam edecektir inşallah. Umarım bu üzücü olaylar tekerrür etmez ve milletimiz daha bir farkındalık içerisinde olur diye düşünüyorum."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler