A+ A-

Dink davası tanığına hapis cezası

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon jandarma terör olayları kısım amiri Gökhan Arslan’a tanıklığının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle 1 ay disiplin hapsi cezası verildi. Öte yandan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci’nin haber elemanı olduğu dile getirildi.
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 13:54

[Haber görseli]İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 8’i tutuklu 85 sanıklı davanın 76. duruşmasına tutuklu yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz yargılanan azmettirici Erhan Tuncel, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in aralarında bulunduğu 8 sanık katıldı.

 Öz’den İğci uyarısı

 Duruşmada ilk olarak dönemin Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi. Polat, cinayet tasarısının gündeme geldi istihbarat toplantısından bahsederek, “Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz’e ‘emriniz var mı’ dedi. Öz, ‘Coşkun İğci’ye söyleyin konuşmasın’ dedi. Takibim üzerine Ali Öz’den uyarı cezası aldım. İleriki günlerde Okan Şimşek’e ‘bildiklerinizi söyleyin’ dedim” diye konuştu.

 Teftiş öncesi değişiklik

 Mahkeme başkanı Ali İhsan Horasan da cinayetin ardından görev sonuç raporunun değiştirilip değiştirilmediğini sordu. Polat, müfettişin ifadesini almadığını belirterek, “Okan Şimşek, teftişten önce ‘eski görev sonuç raporu değiştirildi. Yeniler kondu, eklemeler düzenleniyor’ dedi. Bu olay sonrasında bazı sıkıntılar oldu” yanıtını verdi. Başkan Horasan bunun üzerine Öz’ün kasten böyle yapıp yapmadığını sordu. Polat da, Öz’ün terör konusunda hassas olduğunu ancak neden böyle davrandığını anlamadığını söyledi.

 İğci haber elemanı

 Başkan Horasan, Polat’a eski ifadesini anımsatarak, Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci’nin haber elemanı olup olmadığını sordu. Polat da, “Metin Yıldız, Coşkun İğci’nin haber elemanı olduğunu söylemişti. Toplantıda ‘haber elemanımızdan bilgi aldık’ demişti” diye yanıtladı.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da Polat’a cinayet ile ilgili bilgisi nedeniyle baskıya maruz kalıp kalmadığını sordu. Polat, “Alenen değil ama üstü kapalı bakışmara maruz kalıyordum. Bundan dolayı emekli oldum” dedi. Ardından tutuklu eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek söz aldı. Akyürek’in cinayet tasarısını 17 Şubat 2006’da öğrendiğini söylemesi üzerine Polat, “Emniyet bu bilgiyi bizle paylaşmadı” dedi. Akyürek de emniyet ve jandarmanın mevzuatının farklı olduğunu söyleyerek üstüne düşer görevi yaptığını savundu.

 Ardından dönemin Trabzon Jandarma terör olayları kısım amiri Gökhan Arslan dinlendi. Samsun’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılan Arslan, cinayetten önce tasarının konuşulduğu istihbarat toplantısına katıldığını söyledi. Bunun üzerine avukat Hakan Bakırcıoğlu, cinayetin önlenmesi için herhangi bir işlem yapıp yapmadığını sordu. Arslan, tasarı konuşulduğunu ancak kendisine bir şey söylenmediği için herhangi bir işlem yapmadığını belirtti.

 Bakırcıoğlu, “Unsur komutanları kendisine bilgi vermek zorunda. Toplantıda kendisi de var. Bilgi sahibi olmaması mümkün değildir ve söyledikleri doğruyu yansıtmamaktadır” diyerek daha fazla soru sormayacağını söyledi. Arslan’ı başkan Horasan da uyardı ancak bildiklerinin bu kadar olduğunu savundu. Duruşmaya öğle arası verildikten sonra Arslan’a 1 ay disiplin hapsi verildiği öğrenildi. 

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ali Öz, Hrant Dink

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler