Kapat
A+ A-

"Balyoz" hakimi Diken'e yeniden tutuklama kararı

"FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan ve bugün adli kontrol şartıyla tahliye edilen eski hakim Ömer Diken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2018 Perşembe, 15:58

[Haber görseli]

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan "Balyoz darbe planı davası" hakimi eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi. İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık Diken ve avukatı hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada Diken, hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Sabit adresi bulunduğunu, kaçma ihtimali olmadığını belirten Diken, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Diken'in yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

CEZAEVİNDEN ÇIKAMADI 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yargılanan ve bugün yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edilen "Balyoz darbe planı davası" hakimi eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Diken hakkında bugün görülen duruşmada verilen "adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliye" kararına itiraz edildi.

AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

"İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklu olarak yargılanan ve hakimlik mesleğinden ihraç edilmiş olan Ömer Diken hakkında, anılan mahkemenin 12 Temmuz'da yapılan duruşmasında adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye kararı verilmiş olup Cumhuriyet Başsavcılığımızca aynı gün söz konusu karara itiraz edilmiştir. İtirazı değerlendiren İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesince itirazın kabulüne ve sanık Ömer Diken'in tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir. Sanık Ömer Diken'in tutukluluk kararının infazına devam olunmaktadır." 

[Haber görseli]

DAVANIN GEÇMİŞİ

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında "Balyoz davası"na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, 17 Temmuz 2016'da Uşak'ta yakalanmıştı.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık Diken hakkında "silahlı terör üyesi olmak" suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

BALYOZ KUMPASI SANIKLARI TAHLİYEYİ DEĞERLENDİRDİ
 
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: Ömer Diken'in tahliyesi bir felaket habercisi ama esas mesele şu: Diken hakkında örgüt davası açmak yerine önce Balyoz davası sırasında işlediği suçlar nedeniyle yargılansaydı bugün bu tahliye gerçekleşmezdi. Örgüt yargılaması kapsamında Diken'in esas işlediği suçlar perde arkasında bırakılmış oldu. 
 
Emekli Tuğgeneral Suha Tanyeri: Aslında bu karara çok üzüldüm. Balyoz davası nedeniyle ilgili Balyoz davası hakimlerinden hiçbiri yargılanmıyor. Diken ve diğer hakimler FETÖ üyesi olmaktan sanık. Yani Balyoz davası süresince işledikleri suçlar nedeniyle henüz yargılanmıyorlar. Mahkemenin kararıyla birlikte suç duyurusunda bulunduk. Üzerinden hayli zaman geçmesine rağmen soruşturmayla ilgili bir sonuç alınmadı. 
 
Emekli Koramiral Can Erenoğlu: Devlet sırrı olan Çok Gizli harekat planlarını bilerek deşifre ettiği ve yüzlerce masum ve onurlu insanın özgürlüğünü gasp ettiği için vatana ihanetten yargılanması gereken Ömer Diken’in tahliye edilmesi tuzun kokmaya devam ettiğini gösteriyor.
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Yavuz

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler